Sivu 1/1

Pumaa ostamassa

Lähetetty: 22 Marras 2011 20:30
Kirjoittaja wip3
Olen tässä katsellut pumaa jo jonkin aikaa ja nyt tuntui tulevan ensimmäinen järkevän oloinen yksilö vastaan, vaikka ei tämäkään täydellinen:

Autolla ei oltu ajettu maaliskuusta asti kun sitä kävin tänään koeajamassa. Huomasin että ratti on vinossa ja auton ulkopuolelta näytti oikea eturengas harottavan. Mistä tuollainen harottaminen voi johtua ja kannattaako siitä huolestua? Autoon oli jossain vaiheessa vaihdettu iskareita ja jousia joten voisiko tämä aiheuttaa väärän kulman jos ei ole säädetty jälkeenpäin?

Toinen asia joka epäilyttää oli jarrupolkimen kovuus ja se että sitä piti painaa aika voimalla. Muissa autoissa on tottunut siihen että poljin on aika pehmeä ja liikkuu jonkinverran mutta tässä tuntui poljin todella kovalta kun se alkoi ottaa kiinni. Jarrut kuitenkin tuntuivat ottavan ihan hyvin kun poljinta painoi voimakkaasti. Voiko tämä johtua seisomisesta, huonoista levyistä/paloista vai voiko olla jotain vakavampaa?

Ja vielä vinkkejä puman tyyppivioista tai yleisesti mitä kannattaa katsoa näissä kun ei tästä autojen ostamisesta ole oikein kokemusta :oops:

Re: Pumaa ostamassa

Lähetetty: 25 Marras 2011 21:28
Kirjoittaja krisu
Lämmityslaitteen ohjauspaneeli.Talvella huomaa, kun ei tule lämpöä kabiinin puolelle, vaikka mootori lämmin.Muita vikoja ei ole ollut.