Sivu 1/1
Ford Sierra -89 käyntiongelma
Lähetetty: 16 Marras 2011 21:18
Kirjoittaja Eeska91
Ostettiin tuossa muuan tunti sitten jokaisen paalifirman märkä päiväuni. Eli asiaan. Auto käy näillä näkymin kahdella tai kolmella pytyllä. Tulpanjohdot ovat ilmeisestikin oikein mutta en tiedä tämän asian laitaa. Kone on 1.6 ohc. Mitkä menee mihinki tulpanjohdoista ja miten menee pyttyjen numerointi. Onko se keulasta laskettu 1-2-3-4 vai miten ne menee. En osaa kysyä selvemmin. Eli tulpanjohdot menee mistä mihin. Kuvia mahdollisesti jos saisi?
Re: Ford Sierra -89 käyntiongelma
Lähetetty: 16 Marras 2011 23:02
Kirjoittaja tursas
Jakopäästä eli keulasta lähtee 1, 2, 3, 4..ja sitten virranjakajassa niiden johdot vasen ylä 1 ja siitä myötäpäivään 1, 3, 4, 2, puola keskelle
Re: Ford Sierra -89 käyntiongelma
Lähetetty: 17 Marras 2011 16:42
Kirjoittaja Eeska91
Ihme ku auto ei käy oikein. Kaks tulppaa pimeänä. Näillä näkymin
Re: Ford Sierra -89 käyntiongelma
Lähetetty: 17 Marras 2011 19:16
Kirjoittaja tursas
Jahas ja mikäs niitä pimentää vaiha v-kansi ja pyörijä ensin.
Re: Ford Sierra -89 käyntiongelma
Lähetetty: 17 Marras 2011 19:53
Kirjoittaja Eeska91
Nyt auto toimii oikein. Kaikki tulpat uusittu. Kummassa asennossa pitää olla ylimmäinen läppä kaasarissa ku on imu päällä. Ei kellään ois myydä 1.6 ohc sierraa toimivaa kaasaria? Joku weber oli mallina.
Re: Ford Sierra -89 käyntiongelma
Lähetetty: 17 Marras 2011 20:42
Kirjoittaja tursas
Eeska91 kirjoitti:Nyt auto toimii oikein. Kaikki tulpat uusittu. Kummassa asennossa pitää olla ylimmäinen läppä kaasarissa ku on imu päällä. Ei kellään ois myydä 1.6 ohc sierraa toimivaa kaasaria? Joku weber oli mallina.
Sen näkyvän läpän (ryyppyläppä) pitää olla aina auki, kun kone on lämmin.