Sivu 1/1

eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 06 Marras 2011 23:06
Kirjoittaja saksoboy
Ei välttämättä oo oikea paikka ilmoitella mutta ei kellään sattuisi olemaan D5W Z mallisen eberin ohjainlaitetta myynnissä joka toimiis -01 mondeossa
Jos nyt muutetaan hieman kysymystä ja kysytään onko kellään kokemusta ton "tavallisen" eberin ohjainlaitteen muuttamisesta "fordisoiduksi"?

Eli pienen kysely kierroksen jälkeen selvisi että toi yleismallin ohjainlaite saattaa olla sama kuin tämä missä on fordin merkki. ainoa ero olisi johdoissa ja liittimissä jotka pystyy muuttamaan oikeanlaisen kaavion avulla toimivaksi.

Mutta onko kellään kokemusta tuollaisesta muutoksesta ja toimiiko se eberi sen jälkeen 100% niin kuin sen pitää

Re: eberspächer rikki.

Lähetetty: 07 Marras 2011 17:21
Kirjoittaja IziO
Väärä on osio..
Jos täällä modeja olis joskus paikalla niin ne varmaan siirtäs tän oikeaan osioon.. Katsotaan kauan menee ennenkuin modet siirtää tän oikeaan paikkaan :lol:

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 07 Marras 2011 19:41
Kirjoittaja saksoboy
Hinta ero fordisoidussa ohjainlaitteen ja tavallisen ohjainlaitteen +30euron johtosarja välillä olisi noin 100 euroa :?:

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 08 Marras 2011 17:09
Kirjoittaja Tapiiri
Samat piuhat noissa molemmissa on, fordisoidussa on vähän rantumpi diagnostiikka. Jos jostain saat normaalin d5wz ohjaimen niin sen saa kyllä toimimaan fordisoidun tilalla.

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 08 Marras 2011 19:51
Kirjoittaja saksoboy
Tapiiri kirjoitti:Samat piuhat noissa molemmissa on, fordisoidussa on vähän rantumpi diagnostiikka. Jos jostain saat normaalin d5wz ohjaimen niin sen saa kyllä toimimaan fordisoidun tilalla.
Okei... nyt on pakko kysyä mitä sä tarkoitat tolla rantummalla?
ja mulla saattaa olla mahdollisuus kokeilla jos soittelen vähän... yhellä tutulla vois olla ehkä mitä kokeilla, toki soitin aikaisemmin mutta totesi ettei taida fordiin olla mutta....

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 08 Marras 2011 20:33
Kirjoittaja juhve
mites tommonen kun tavallisessa yksikössä ei oo polttoainepumpun johtoo ja voortin yksikössä semmonen on.

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 09 Marras 2011 00:05
Kirjoittaja Brenda
varmasti on perusmallin ohjainyksikössä polttoainepumpulle johto.
jos en väärin muista niin vihreä johto 8-napaisessa pistokkeessa

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 09 Marras 2011 07:30
Kirjoittaja Tapiiri
Eli fordisoidussa ohjainlaitteessa ei toimi esim. Eberin Edith tietokoneohjelma diagnostiikka, mutta viikkokellolla tehtävä diagnostiikka toimii. Rantumpi = tarkempi.
Ja mitä siihen pa-pumpun johtoon tulee niin jos kyseessä on d5wz niin yhtä monta johtoa sieltä ohjainlaitteesta tulee ulos, oli fordisoitu tai ei.

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 09 Marras 2011 16:48
Kirjoittaja saksoboy
Eli jos ymmärsin oikein niin normi D5WZ ohjainlaitteella toimii kellon kanssa normaalisti mutta eberi ei lähe pyöriin kun auton ecu sitä pyytää esim. kun kylmällä säällä laittaa auton käymään.

Pienen kysely kierroksen päätteeksi sain 250€ normi D5WZ ohjainlaitteelle (Eeperi oy)
ja 333€ fordin ohjainlaitteelle (hollen autosähkö)

Mutta tolta eeperi oy:tä tuli tämmönen vastaus:

Moi!
Liitin on eri mutta sen saa meiltä.
Moni tehnyt yleismallin ohjainlaitteella:
D5WZ boksi 250€ + liitinpari 30 € pitäisi toimia, kaaviot löytyy.
On kyllä ns. ''omalla vastuulla''.

mitähän toi sitten tarkoittaa jos niissä kerta pitäisi olla samat johdot? :shock:

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 01 Joulu 2011 00:56
Kirjoittaja jamppevaan
Eli tuohon saa valmista liitinparia, johon vaan kytkiksen mukaan johdot yhteen, niin pitäisi toimia ei-fordisoitu pääte ok?

Re: eberspächer ohj.laite mod.

Lähetetty: 02 Joulu 2011 06:24
Kirjoittaja Sakkeman
saksoboy kirjoitti:mitähän toi sitten tarkoittaa jos niissä kerta pitäisi olla samat johdot?
Se tarkoittaa sitä, että johdot on samat, mutta ford käyttää johtosarjassaan eri mallista liitintä kuin muissa versioissa on. Siksi johtossarja/adapteri on tarpeen.