Sivu 1/1
Ford Fiesta 1.4 Vm-90 Jyrkempi nokka ja tuplakurkku kaasari?
Lähetetty: 27 Heinä 2011 12:18
Kirjoittaja Nasikainen
Uusi foorumin tulokas tervehtii muita clubilaisia
Elikkäs tarkoituksena olisi hankkia hiukan piristystä Fiestaan
Ja kuulemma helpoin tapa on vaihtaa katunokka ja esim. Weberin tuplakurkku koneeseen.
Pitääkö paikkansa?ja mistä kannattaisi kyseisiä osia hommata kun tarkoituksena ei kumminkaan ole
Upottaa suuria summia koneeseen.en ole moisia osia koskaan tarvinnut etsiä niin hiukan apua lähinnä kaasarin ja nokan mallitietoihin että osaisin etsiä oikeat osat?
T:aloitteleva foordisti
Edit: Tarkoituksena ei ole mitään huimia tehon lisäyksiä saada mutta lähinnä piristystä liikkuvuuteen.
Moottori puolella olen täysin untuvikko mutta kuulemma tekemällä oppii ja virheiden kautta voittoon

Re: Ford Fiesta 1.4 Vm-90 Jyrkempi nokka ja tuplakurkku kaasari?
Lähetetty: 27 Heinä 2011 14:36
Kirjoittaja Mondeomies
Mikäli toi kone on vielä se 1,4 kaasari CVH niin kannattaisi vaihtaa se ensin 1,3 CVH koneeseen. 1,3 ottaa paremmin kierroksia kun 1,4 koska tuo 1,4 on vaan stroukattu 1,3 ja molemmissa on sama kansi. Siihen sitten tuplakaasaria ja peltisatsia ynnä muuta. Multa muuten löytyisi 1,4-koneen imusarja ja siihen sopiva weber tuplakurkkukaasari...
Re: Ford Fiesta 1.4 Vm-90 Jyrkempi nokka ja tuplakurkku kaasari?
Lähetetty: 27 Heinä 2011 14:41
Kirjoittaja Nasikainen
Paljonko pyydät imusarjalla ja kaasarilla?taidan kuitenkin pitää tuon 1.4 vielä mutta kattoo sitten jos ei rupea meno miellyttämään niin vaihtaa sitten tekniikan.
Edit: ja kyllä on kaasari CVH:
Re: Ford Fiesta 1.4 Vm-90 Jyrkempi nokka ja tuplakurkku kaasari?
Lähetetty: 27 Heinä 2011 18:12
Kirjoittaja Krisse
Tuplakurkku tarkoittanee 2-kurkkuista = 1 kaasari jossa 2 kurkkua
Tuplakaasarit = 2 kaasaria
Ja 'tuplakurkku' Weeperihän tollasessa on jo tehtaalta lähtiessä.
Re: Ford Fiesta 1.4 Vm-90 Jyrkempi nokka ja tuplakurkku kaasari?
Lähetetty: 27 Heinä 2011 18:58
Kirjoittaja nestori
Saa olla eri mieltä, mutta en näe tuossa 1.4 CVH:n virityksessä järkeä. CVH:n virinokat maksaa kuitenkin 200€ kieppeillä (burton powerilta esim kent camsin CVH22-nokka, en tiedä kotimaisista kaupoista) ja tuolla rahalla saa jo 1.6 CVH:n tekniikan kaikkine tarvittavine hilppeineen, rahaa taitaa jäädä taskuunkin ja heppojakin tulee enemmän. Käytettynä nokkia saa varmasti halvemmalla, mutta CVH:n nokka-akselit on pahamaineisia kulumisensa suhteen joten käytetyn ostaminen on hieman kyseenalaista.
Jos jotain halpaa "viritystä" lähtee tekemään, niin kansi irti, hoonailet vähän imukanavista pykäliä pois ja täsmää imukanavat imusarjan kanaviin ettei jää porrasta liitoskohtaan, läppäät venttiilit ja rapsuttelet ylimääräiset karstat venttiilien varsista pois. Samalla vaihtaa venttiilivarren kumit ja muut irrallaan olevat tiivisteet. Työtähän tuossa on, mutta kaikki itse tehtävissä eikä maksa kovin paljoa.
Kannen voisi tietty käyttää koneistamolla oikaistavana ja samalla vähän ottaa ylimääräistä pois puristuksien nostamiseksi hienoisesti.
Re: Ford Fiesta 1.4 Vm-90 Jyrkempi nokka ja tuplakurkku kaasari?
Lähetetty: 28 Heinä 2011 12:18
Kirjoittaja Mondeomies
Krisse kirjoitti:Tuplakurkku tarkoittanee 2-kurkkuista = 1 kaasari jossa 2 kurkkua
Tuplakaasarit = 2 kaasaria
Ja 'tuplakurkku' Weeperihän tollasessa on jo tehtaalta lähtiessä.
pitää kutinsa. 1,4 paketti sisältää sen imusarjan missä on reiät tuplakurkkuweberille ja siinä on se (muistaakseni) TLD weeberi.
Re: Ford Fiesta 1.4 Vm-90 Jyrkempi nokka ja tuplakurkku kaasari?
Lähetetty: 28 Heinä 2011 21:26
Kirjoittaja Gona
Tuo 1.4 pata on oikeasti varsin skeida. Kuten edellä mainittiin 1.3 ja 1.6 koneet jakavat saman sylinterin halkaisijan vain isku erona. Taas 1.4 omaa aivan omat lukemat joiden suhde on huono ja johtaa koneen luonteeseen mikä nyt sillä onkaan, ei loistava.
Nuo kansityöt olisi ainakin niin halvimmat ja helpoimmat.
Kumminkin ennen, kun mihinkään suurempaan edes ryhtyy olisi hyvä kyllä tarkastaa, että kone on edes lähellä normaalia toimintakuntoa. Tekemällä hyvän perushuollon ja tarkistaen että tulpanjohdot, puola ja sytytystulpat itsessään on huoltokirjan arvoissa. Mitata puristuspaineet ja tarkistaa koneen käydessä öljykorkki pois paljonko kone puhaltaa ohi antaa jotain viittaa siihen missä kunnossa pata on. Nokasta kuluu nopeiten ja eniten nelos pytyn nokankärjet huonon voitelun takia verrattuna muihin.
Yksi härski viritys tulisi mieleen. Laittaa 1.6 kampiakseli 1.4 koneeseen jolloin tilavuutta olisi noin 1.5l mutta koneen luonteesta ja siitä miten sellainen toimisi ei ole mitään tietoa.