Sivu 1/1

escort 1.6zetec vm95

Lähetetty: 29 Marras 2005 10:28
Kirjoittaja skortti
Ajoin aikana napsautin takasumuvalon päälle (erillinen kytkin), samassa lakkasivat toimimasta niin lähi- kuin kaukovalot. Kaikki muuten toimii (jopa parkkivalot!). Sulakkeet kävin läpi, ja takasumuvalo-sulakkeen vaihdoin, kaikki muut ok! Missä mättää ???

Lähetetty: 29 Marras 2005 10:42
Kirjoittaja janzamar
viiksi/valorele?
Polttimot Voi mennä samaan aikaan..kunnossa?
kokeile antaa suoraan akusta virtaa niin tiedät varmasti,kun langat voi olla ehjät näkyvältä osalta.
tai uudella polttimolla ehkä vielä helpompaa..

Lähetetty: 29 Marras 2005 11:30
Kirjoittaja eskomk4
eikös noissa tuo sulakerasia mene ja tapahtuu mitä ihmeellisimpiä asioita?? Se vaihtoon ja sitten tutkimaan muita vikoja(jos niitä vielä on)

Kiitokset vastauksista

Lähetetty: 29 Marras 2005 13:31
Kirjoittaja skortti
Äsken päivännäössä tarkistin sulakkeet uusiksi ja hokasin uusia ihmeellisiä asioita, jonka kerron opiksi ja edelleen opetettavaksi !
Illan räntäsateen hämärissä, kun olin vaihdellut kiireellä sulakkeita, niin; se takasumuvalo oli käräyttänyt ohjekirjassa mainitun lukkiutumattoman jarrujärj. 30 A sulakkeen. Tämän siis olin huomannut ja vaihtanut, MUTTA ! Vaihtoruletissa olin jättänyt kiinnittämättä (onneksi aloin ihmettelemään pussista löytämääni 3 A sulaketta) ohjekirjassa mainitun abs-moduli sulakkeen. Akroboo, valot toimivat jälleen ! Huomautettakoon, että alkup. valojen sulakkeet olivat ok!
Ja tämä tarina on tosi !

Lähetetty: 30 Marras 2005 22:40
Kirjoittaja Monkelo
Nyt menee ohi forumin mutta menköön.

Kaverin b-mallin farm omegassa ei toiminut absit, sitä sitten ihmeteltiin porukalla.

Huomattiin kuitenkin että molemmat jarruvalon polttimot olivat palaneet, vaihdettiin polttimot ja jarrut alkoivat toimimaan.

Insinöörien keksintöjä sanon ma. :oops:

Lähetetty: 01 Joulu 2005 00:22
Kirjoittaja Monteonisti
Kukaan ei ole niin viisas kuin insinööri, paitsi ehkä toinen insinööri? :D
Minulla palo jarruvalon sulake edellisestä Voortista ja laturi ei pelittänyt sen takia! :shock: