Sivu 1/1

Focukseen ja ET15

Lähetetty: 16 Heinä 2011 21:32
Kirjoittaja imaStuning
Morjesta!

Tuli tossa ostettua focukseen 17 vanteet. mutta et on 15 ja vanhoissa taisi olla 38

Meneekö nämä alle ollenkaan ja mitä joutuisi tekemään että saisi alle?

Re: Focukseen ja ET15

Lähetetty: 17 Heinä 2011 10:07
Kirjoittaja kujis
Riippuu vanneleveydestä, mutta jos saman leveet on kuin nuo aikaisemmat, niin tulee sen 23mm ulospäin.

Re: Focukseen ja ET15

Lähetetty: 17 Heinä 2011 20:31
Kirjoittaja inaticul
Näin päin tämä väärä ET luku on vähän ikävämpi juttu. Vanteet tulee varmasti kaarista ulos reippaasti. Focuksessa ET pitää olla 40 tietämillä, jos ei halua ikävyyksiä, euro lookit pois lukien mut siitä kohta.

ET lukua tarvisi sinun saada pakosta isommaksi, mikä lähes mahdotonta, Toisin päin voisi laittaa spacerit mutta nyt ei voi oikeen muuta kuin toivoa parasta. Toki vanteen kiinnitys pinnasta jotkut on joskus sorvannu pois tavaraa jolloin Et kasvaa mut en suosittele ja hyöty muutamia millejä.
Noi ns. takavedon tai ranskisten pienet ET ei oikein sovi näihin etuvetosiin fordeihin.

Laitetaanhan noita todella kaarista ulos tulevia vanteita juuri euro lookeissa jne. mutta kyseessä silloin yleensä 14-15" max 16" vanne ja päälle venytetään kapea kumi, jolloin ne mahtuu juuri ja juuri pyöriin, mutta 17" tuskin saat alle enään millään järkevällä renkaalla ettei raapisi kaaria.
Tosin jos kyseessä tosi tosi kapee vanne, voi onnistua kapealla renkaalla mutta ei muuten.
Kun renkaaseen profiilia 17" kumille tuohon ei paljon enään tule, niin kapean kumin venytys menee vaikeaksi ja sekään tuskin auttaa.

Oikeastaan ainoita vaihtoehtoja on sit raaka kaarien mankelointi eli levitys tai vanteet myyntiin.

Re: Focukseen ja ET15

Lähetetty: 18 Heinä 2011 21:24
Kirjoittaja poppelipuu
Focuksen orkkisvanteiden ET on 52,5 eli melko rajusti levittää ulospän ja rengashan ei kaiketi saa tulla ulos pyöräkotelosta jos meinaa saada katsastettuakin? Rasittaa kyllä jo laakereitakin kun noin rajusti muuttuu. Neuvoisin etsimään sellaiset vanteet joissa ET on 40 pintaan.

Re: Focukseen ja ET15

Lähetetty: 25 Heinä 2011 21:01
Kirjoittaja PA3
Moi
Mulla oli -98 farkku Mondeossa parivuotta sitten citikan vanteet alla joissa oli ET 18. Sopi pyörimään hyvin alla ja kuvio jäi juuri kaaren sisälle, siistin näköiset ne tosin on mutta täyteen kuormattuna otti välillä vähän kiinni.
Toi laakereiden rasitus on nyt vähän taas huhujuttuja, en yhtäkään laakeria ole saanut rikki vaikka joskus 15-20 vuotta sitten tuli melkein jokaiseen autooni laitettua käännetyt vanteet alle.
Kokeile jääkö kuvio kaaren sisään ja mieti kannaattaako eli ajatko esim. paljon täydellä kuormalla ja onko auto madallettu?