Eli Escortin lähivalot ja pitkät toimimasta kun takasumuvalon kytkee päälle, valot eivät pala missään ajovalokytkimen asennossa, ainoastaan parkkivalot palavat. Huollossa ekkeristä löyty jopa automaattivalot mutta nekään eivät toimi enää. Sain ongelman ratkaistua toviksi ku räpläsin sumuvalokytkintä ja ajovaloja, mutta nyt kyseinen ongelma on taas palannut.. Osaako joku fiksumpi kertoa mistä kyseinen ongelma vois johtua? Olisko vika kenties vilkkuviiksessä kun valot saattavat sammua sillonki kun pistää vilkun päälle.
Ja toine probleema, kojetaulun säätimien taustavalot eivät myöskään pelitä, eli puhaltimen säätimet, takasumarin kytkin, kello.. ainoastaan mittariston valot pelittävät. Olisiko sulake/sulakkeet poksahdellu vai polttimot käryneet?
Escort -98 ajovaloproblematiikkaa..
-
- Viestit: 1969
- Liittynyt: 26 Helmi 2008 12:05
- Paikkakunta: Ylöjärvi
Re: Escort -98 ajovaloproblematiikkaa..
Toi ajovaloautomatiikan katoaminen viittaa aina sulakerasiavikaan, vallankin jos siihen liittyy vielä jotain muuta outoa.. seuraavaksi alkaa katoamaan pikkuhiljaa jonkun muun sähkölaitteen toimivuus. Kokeileppas hakua, löytyy aika paljon juttua escortin sähkövioista.
1965 Volvo Duett
1966 Morris Mini 850
1984 MZ 250 ETZ
2006 Audi A4 Quattro
2007 Honda Accord 2,0iA sports tourer
1966 Morris Mini 850
1984 MZ 250 ETZ
2006 Audi A4 Quattro
2007 Honda Accord 2,0iA sports tourer