Sivu 1/1
Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 16 Touko 2011 18:17
Kirjoittaja Blomberg
Terve!
Onko tuttu homma monelle? Tuttavan autossa herjaa testerin mukaan vasemman takapyörän abs anturi ja polttaa valoa mittaristossa. Ajattelin vaihtaa anturin mikäli motonetista saisi tarvikkeen, onkohan kuinka paha homma? Joku vaan varotteli että on hankala irrottaa tjs. Autossa rumpujarrut.
Jos on jotain vinkkiä homman tekemiseen niin mielellään luen ennen kuin aloitan!
Kiitos.
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 16 Touko 2011 19:46
Kirjoittaja Foordson
Itse en ole kyseiseen autoon vaihtanut, muttei varmaan lähde irti kuin hajottamalla.
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 16 Touko 2011 23:37
Kirjoittaja yritäedes
En ole itse vaihtanut, mutta Focuksen korjausoppaan mukaan ei näytä ollenkaan
hankalalta:
-johdot irti
-kiinnitys pultti jarrukilven takaa ja anturi irti
-puhdistus ja kevyt rasvaus
-uusi anturi kiinni (VAIN 9 Nm)
-johdot kiinni
Näin helppoa siis korjausoppaassa; käytännössä ei läheskään aina ...
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 18 Touko 2011 07:51
Kirjoittaja ReiluReiska
Ennenkuin vaihdat:
Onko varmaa, että itse ANTURI on RIKKI? Onko otettu johtoliitos auki (anturin läheltä) ja mitattu yleismittarilla ohmi arvo (ääretön tai reilusti suurempi arvo=rikki)? Liitos varmasti siisti eikä hapettunut (katkos) tai ettei johto ole jotenkin hankautunut (osittain) poikki? Pieni mahdollisuus on vielä, että anturi tai itse anturin kehä rummussa on siirtynyt, jolloin on liian suuri ilmarako ja signaalia ei muodostu pyörän pyöriessä.
Työkaverin opelissa satunnaisesti sytytti abs valoa. Syyksi paljastui lopulta hieman hapettunut johtoliitos. Ei tarvinnut vaihtaa anturia...
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 21 Touko 2011 06:02
Kirjoittaja focculingus
Homma on tosiaan periaatteessa noin yksinkertainen. ABS-anturi voi vaan olla lian vuoksi tosi tiukassa kiinni, saattaa ehkä perus crc:tä paremmin lähteä rost-flashillä tjms.
Toinen on liitoskohta, liitin voi olla muurautunut niin, ettei lähde kuin murusina irti, kosteussuojatuilla liittimillä sen voi korvata.
Takapyörän laakerin rikkoontuminen voi viedä abs-anturin/kehän mennessään, tarkista se samalla.
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 06 Elo 2011 14:53
Kirjoittaja TAR-3
Tere. Ei välttämättä ole anturi rikki! Itellä sama oire kun vaioin taakse kengät! Liitin oli huonosti kiinni niin siksi herjaa eikä pysty kuittaa! Tarkkaan en muista mut meni jotenkin näin. ABS-anturi Toiminta häiriö/ Toiminta jännite alhainen..
Eli liitin löytyy takarenkaalle renkaan etupuolelta kotelossa piilossa. Eturenkaille ne on näkyvillä! Liittimen sisällä on semmonen kumi tiiviste. Laita kunnolla paikoille ja suihkuta vaikka CRC:tä liittimeen. yleensä paskaa välissä. Lievää väkivaltaa käyttäen saat liittimen kunnolla perille. Valo loppuu palamasta noin 200m ajon jälkeen. Eli se tarkistaa ja kuittaa ite pois. =)
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 06 Elo 2011 14:58
Kirjoittaja TAR-3
Ja anturinkin saa ehjänä navasta irti! Vaikka se pultti jolla anturi on kiinni niin saattaa katketa. (ei kannata säikähtää) anturi lähtee varovasti kampeamalla pienellä meisselillä! sitten poraat pultin pois ja uutta jengaa tilalle. niin minä jouduin tekee kun edellinen omistaja oli katkassut eikä korjannut kun sikaleksillä.. kesti 2km =) anturin liittimetkin saa ehjänä irti! MUISTA!! ÄLÄ KÄYTÄ IRROTUKSESSA VOIMAA vaan ÄLYÄ. Pienellä meisselillä nekin lähtee nätisti irti toisistaan.
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 06 Elo 2011 15:01
Kirjoittaja TAR-3
Niin ja mätönetistä ei kyseisiä osia löydy! Marmori tiskiltä, romuttamolta ja yksityiseltä!! Toki Ebaystä löytyy osia enemmänkin ja halvemmalla jos jaksaa selata. Motonetistä ei esim. td autoon löydy alkuperäisiä ahtoputkia/imuputkia. kytkimet ihmeellisiä. Jarruja en suosittele ostamaan ainakaan sieltä! Tai voi toki jos tykkää kuunella vinkumista.
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 06 Elo 2011 20:28
Kirjoittaja yritäedes
Tota, mikäs tämä on jos ei abs-anturi:
http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu ... id=23-1620.
Vai ymmärsinkö jotain väärin...
Re: Focus -01 takapyörän abs anturin vaihto
Lähetetty: 07 Elo 2011 00:38
Kirjoittaja TAR-3
Rollosta kävin kysymässä suoraan tiskiltä jolloin ilmoitettiin ettei heillä ole eikä muualtakaan löydy! Eikä tästä montaa vikkoa ole edes mennyt.. Ja saman satuin kysymään 2 myyjältä mutta erinä päivänä ja sanoivat et ei heille tule semmosia myyntiin edes! Eli siis en tiiä missäs moinen myymättömyys. Voi olla että ei juuri sillä hetkellä ollut tarjolla!??