Sivu 1/1
Sierran lämmityslaite lakkasi toimimasta.
Lähetetty: 16 Marras 2005 14:58
Kirjoittaja Jermu
Eli lämmityslaite lakkasi toimimasta. viimeksi kun auto oli käynnissä, niin toimi normaalisti. nyt ei sano mitään

. Sulakkeet on ehjät. Vm on 85.
Lähetetty: 16 Marras 2005 15:59
Kirjoittaja DragoN1982
Katoppas että tuleeko kytkimelle virtaa. Jos tulee niin testaa kytkin...
Lähetetty: 16 Marras 2005 16:27
Kirjoittaja voicecoil
aloita ennemmin siitä että tuleeko moottorille virtaa.
Lähetetty: 16 Marras 2005 16:56
Kirjoittaja evolution
onko pimeänä myös suurimmalla nopeudella(vastus pimiä)
noissa moottoreissa on vähän sitä vikaa että laakerit nalkkaa kiinni jos on pidemmän aikaa käyttämättä mutta en uskoisi että noin pian(tai mistä sitä tietää)

Lähetetty: 16 Marras 2005 17:01
Kirjoittaja Jaakko85
evolution kirjoitti:onko pimeänä myös suurimmalla nopeudella(vastus pimiä)
noissa moottoreissa on vähän sitä vikaa että laakerit nalkkaa kiinni jos on pidemmän aikaa käyttämättä mutta en uskoisi että noin pian(tai mistä sitä tietää)

Onko minun lämppäristäkin vastus pimeänä kun ykkösasennossa ei toimi ollenkaan mutta II & III asennoissa toimii. Auton on mk1 sierra, missä tuo kys vastus sijaitsee ?
Lähetetty: 16 Marras 2005 17:35
Kirjoittaja Jermu
Ei toimi millään nopeudella. Mistäs päin noita lämppärin piuhoja pitäs ettiä? Konehuoneen puolelta?

Lähetetty: 16 Marras 2005 19:33
Kirjoittaja voicecoil
löytyvät siitä tuulilasin edessä olevan muovilevyn alta.. ottaa sen tiivisteen pois siitä konehuoneesta ja nostaa sen levyn siitä pois,siis konehuoneen puolella,saattaa olla kiinni jopa ruuveilla,muistaakseni 4 kpl.sieltä ne johdot sitten pitäs rueta näkyilemään.ja maadoituksen se ottaa siitä johdosta mikä on kiinni ristipää ruuvilla siinä tuulilasinpyyhkijöitten moottorin vieressä,kannattaa tarkistaa se liitos ekana..
Lähetetty: 16 Marras 2005 21:08
Kirjoittaja Jaakko85
voicecoil kirjoitti:löytyvät siitä tuulilasin edessä olevan muovilevyn alta.. ottaa sen tiivisteen pois siitä konehuoneesta ja nostaa sen levyn siitä pois,siis konehuoneen puolella,saattaa olla kiinni jopa ruuveilla,muistaakseni 4 kpl.sieltä ne johdot sitten pitäs rueta näkyilemään.ja maadoituksen se ottaa siitä johdosta mikä on kiinni ristipää ruuvilla siinä tuulilasinpyyhkijöitten moottorin vieressä,kannattaa tarkistaa se liitos ekana..
Kiitoksia!
Lähetetty: 16 Marras 2005 23:16
Kirjoittaja Jaakko85
Jermu kirjoitti:Ei toimi millään nopeudella. Mistäs päin noita lämppärin piuhoja pitäs ettiä? Konehuoneen puolelta?

Joo itse kävin äsken korjaamassa tuon, voisin veikata että jos sulla ei toimi missään asennossa se puhallin niin sulake on kärähtänyt tai sitten maajohdon ruuvi löystynyt niin paljon ettei saa kontaktia ollenkaan. Tietysti tuo foordin oma vastuskin voi olla hajalla.
Mulla oli hajonnut tuo vastus sillalailla että puhallin ei toiminut I-asennossa. hieman tinalankaa ja taas toimii.
Johdot löytyy juuri tuolta konehuoneen puolelta. Voicecoil neuvoikin tuossa jo.
Lähetetty: 17 Marras 2005 14:55
Kirjoittaja Jermu
Tänään taas toimi lämppäri normaalisti.

Kaipa se oli jotain pakkasen aiheuttamaa jumitusta

Lähetetty: 17 Marras 2005 17:43
Kirjoittaja DragoN1982
Kaverilla teki hondassa samaa, eli välillä toimi välillä ei. Katsoppas hiilet, auttoi hondaan...