Sivu 1/1

Escort Mk5 mittaristo kiekkamittaristoon.

Lähetetty: 01 Loka 2010 18:05
Kirjoittaja Riisikippo
Elikkäs, velipoika hommas Mk5 escon onkohan vm-91 jos se mitään vaikuttaa. Sitten hommas RS2000 kiekkamittarilla varustetun mittariston vm-92 autosta.. vaihto sujui hyvin, mutta kiekkamittarissa ei ole mitään eloa?? eikö sille tule johtoja vai mikä on? Voisko joku joka näiden kanssa on pelannu infota lisää.. =)

kiitos!

Re: Escort Mk5 mittaristo kiekkamittaristoon.

Lähetetty: 01 Loka 2010 20:23
Kirjoittaja Riisikippo
onks tää oikeesti näin kuollu forum ettei kukaan tiedä?
hakua on koitettu, tulee niin ristiriitaista tulosta että ei tosta kukaan ota selvää.. :evil:

Re: Escort Mk5 mittaristo kiekkamittaristoon.

Lähetetty: 02 Loka 2010 21:51
Kirjoittaja Billie
kokeile tuolta kysellä: http://www.escortclub.fi/site/index.php ... &Itemid=31

mutta asiaan. meinasin itse ryhtyä joskus moiseen ja oon ymmärtänyt että se vaatii jonkinmoisen hyppylangan ja jotain diodejakin pitäisi vissiin sinne väliin laittaa jotta kiekkamittari toimii. käsittääkseni sinne tulee kyllä johdot mittaristolle.

edis boksilta pitäisi tulla paikasta nro 11 suoraan johto mittaristolle joka antaa rpm signaalin.

vanha kunnon plussa plussaan, maa runkoon ja (yleensä) vihreä puolaan ei onnistu koska zetecissä on hukkakipinäpuola eli se näyttää tuolloin vain puolta todellisesta.

Re: Escort Mk5 mittaristo kiekkamittaristoon.

Lähetetty: 03 Loka 2010 19:20
Kirjoittaja jsel
Omassa mk5 1.4 escortissa vaati hyppylangan konepellin alla oktaanivalitsimen kanssa samassa nipussa olevaan tyhjään kaksinapaiseen liittimeen. Paikansin sen seuraamalla mustasta motorcraft-tekstillä varustetusta boksista lähtevää johtoa joka loppui tuli siihen liittemeen.