xenon lisäsarjat focus -04

Pellit, puskurit, maalaus, ruostevauriot, verhoilu, penkit jne.
fokkeristi10
Viestit: 184
Liittynyt: 15 Heinä 2010 20:57

xenon lisäsarjat focus -04

Viesti Kirjoittaja fokkeristi10 »

kyselin trafistajavastaus:

Valojen tulee olla E-hyväksytyt ja umpioiden on oltava tyyppihyväksytty xenon-polttimoille. Tämän tunnistaa esimerkiksi umpion merkinnöistä, joista on löydyttävä kirjaintunnus DC, DR, DC/R tai DCR, riippuen siitä onko kyseessä pelkkä lähivalaisin, kaukovalaisin tai yhdistetty lähi/kaukovalaisin. Kaasupurkausvalaisinten yhteydessä autosta on myös löydyttävä valaisimien pesulaitteet. Näiden vaatimusten täyttyessä valaisimet ovat sallitut.

KUKAS teitää täyttääkö ton ikänen auto näitä vaatimuksia, siis umpiossahan on pesurit mutta löytyykö noita kirjainhdistelmiä ja onko focuksessa monen valmistajan umpioita?
Avatar
inaticul
Viestit: 132
Liittynyt: 20 Helmi 2009 18:40

Re: xenon lisäsarjat focus -04

Viesti Kirjoittaja inaticul »

No xenoneista ja laillisuuksista löytyy juttua kunhan vähän hakee mutta näin lyhyesti, jos siellä nyt palaa halogeenit niin ei niistä lailliset tule millään. Mutta ton ikästä on saanut varmaan jo tehdas xenoneilla ja niissä voi olla tosiaan eri valmistaja mitä halogeeneissa. Mutta voihan sitä vaihtaa umpiot.
Merkinnät pitäisi löytyä lasista ja varmaan myös lampun muovirungosta jostain. Siellä saataa olla myös xenon hyväksyntä halogeenin lisäksi (mondeoissa on xenon hyväksynät myös halogeenissa) mutta ei se niistä laillisia tee kuitenkaan välttämättä. Mutta saattaa kelvata katsastuksessa. Fordi on käyttänyt tai siis AL mondeon tapauksessa ainakin samaa runkoa molemmissa valoissa mutta halogeeni on heijastin umpiolla ja xenon linssi.
Mutta jälki asennus sarja paikoille ja leimalle pois. Ei mee kuin max 15 min aikaa hukkaan.
fokkeristi10
Viestit: 184
Liittynyt: 15 Heinä 2010 20:57

Re: xenon lisäsarjat focus -04

Viesti Kirjoittaja fokkeristi10 »

jnoo on varmaan lisävarusteena saanu 2.0 ghiaan, ehkä tuskin muihin.

niin meinaatko ettei noilla perusteilla ratsiassa tutkita valoja jos vaikka sattuvat oleen pimeenä muun syyn lisäksi. tai katsastusmies sano että eivät käy.
Avatar
inaticul
Viestit: 132
Liittynyt: 20 Helmi 2009 18:40

Re: xenon lisäsarjat focus -04

Viesti Kirjoittaja inaticul »

No en nyt ole varma mitä haet tarkalleen ottaen nyt tässä asiassa mutta.
Poliisien kynnys puuttua laitomiin xenoneihin on aika laimeaa. Riippuu tietysti asuuko helsingissä vai äkäslompolossa mutta eipä poliisit enään jaksa tapella vastaan näille jälkiasennusarjoille, jotka siis ei ole lailliset oikeen missään muodossa.
Mutta xenon hyväksytyillä umpioilla auto on varmasti laillinen. Mutta vaatisi sen umpion vaihdon.
Katsastuksessa läpi meno riippuu inssistä. Osa ei välitä ja toiset kyllä kyttää kaikki pykälät.
Mutta jos umpiossa on DC merkintä vaikka se onkin halogeeni mallia (niinkuin mulla esim mondeossa on) niin sitä kun näyttää inssille/poliisille, jos ne valittaa, niin ne hiljeenee kyllä yleensä.
Mutta tosiaan myös ballastit ja xenon polttimot pitää olla E-hyväksytyt, mitä kaikki kiinan ihmeet ei ole. Jos kaikkia pykäliä noudatetaan.
Aiheesta löytyy juttua ja tappelua viewtopic.php?f=10&t=20761
hoopee
Viestit: 606
Liittynyt: 29 Heinä 2006 11:42
Paikkakunta: K-maa

Re: xenon lisäsarjat focus -04

Viesti Kirjoittaja hoopee »

Noilla laittomilla xenoneilla ei nykyisin enää kannata mennä Ruotsin puolelle ajelemaan.
Ovat ruvenneet kirjottelemaan suomalaisille kunnon sakkoja niistä...ruottalaisten omat valohommat niillä ei kiinnosta pätkääkään.
Granada 2.0i zetec -82/00 Granada estate 2.0 -78
Escort mk2 1.1 "RS2000" -> 2.0 zetec kestoprojekti, co-operation with tokor,
- HeKo Performance Parts -
Focus_2.0
Viestit: 771
Liittynyt: 20 Kesä 2006 16:21
Paikkakunta: Tampere

Re: xenon lisäsarjat focus -04

Viesti Kirjoittaja Focus_2.0 »

Tossa juttua miten asennetaan lailliset xenonit Focukseen. Saksan kielellä. Ei se ihan niin helppoa ollutkaan.

http://www.foka24.de/Focus/Xenon.html
Ford Focus 1.5 Ecoboost Titanium STW -16
Ford Mondeo 1.8 110hv Trend 5d -04

Ex.
Ford Focus 2.0 Trend "RS-look" -01, Ford Focus 1.6 Trend -08, Ford Focus 1.6 Trend -04, Ford Sierra 2.0 Laser -85
Vastaa Viestiin