Sivu 1/1

Päästö mittaukset

Lähetetty: 14 Loka 2005 14:46
Kirjoittaja TuningUkkeli
Onkos kukaan käynyt niissä hemmetin päästömittauksissa, siis jos vaikka turbotat uuden auton. Mikä siitä tekee niin pelottavan kun kaikki karttaa??? Itsellä hulluja juttuja mieles mut kandeeko sit?? Jos laitat päästöt kohdallen penkis nii mix sit ei menis mittauksista?? Onkos kukaan kuullut et joku muka tekis keskellä-suomea jollain 300 ecul "lailliset" paperit??

Lähetetty: 14 Loka 2005 14:59
Kirjoittaja transitman
Kaikki karttavat sitä juuri sen kalliin hinnan vuoksi ja jos vaikka se iso raha meneekin hukkaan.
Mut se tosiaan että jos sen säätää ihan tavallisessa korjaamon päästömittaris läpäiseviin arvoihin niin miksipä se ei menisi sielläkin läpi?? luulisi ainakin.
Mä itse en tiedä muuta kuin VTT:n mutta kaippa niitä muitakin löytynee. ja se että jos ne "lailliset" paperit saisikin tuolla 300e niin voisinpa kuvitella että niitä olisi paaaljon enemmän, siis näitä vähäpäästöisiä turbotettuja autoja.

Lähetetty: 14 Loka 2005 15:05
Kirjoittaja TuningUkkeli
Mietttinyt sitä et jos ei muuten nii heittää laajakaista lambadat, ja 2 katilla, 421 pakosarja. Tuohon 2 kohtaa molempiin katti ja sit niistä 1. Kyllä pitäis päästä Ecoihin?? Mut ken tuntee jonkun niin tarina terve tullut..

Lähetetty: 14 Loka 2005 18:59
Kirjoittaja lalli69
Uudemmissa autoissa täytyy laittaa myös välitykset vastaamaan vertailumallin tekniikkaa. (olikohan vm. 2000 ->)

Lähetetty: 14 Loka 2005 20:09
Kirjoittaja TeRoK
En mä usko, että se loppupelissä siitä kattien määrästä on kiinni.
Korpparissakin on alunperin 4 kisua, mut ihan yhtälailla menee läpi kahdellakin. tai vaikka yhellä. Briteissä menee vaikka ilman.

Luulisin, että homma tökkii enemmänkin just siinä, että se VTT:n hyväksyntä maksaa ja tietty siitä tehdään mahdollisimman vaikeaa todennäkösesti.