Sivu 1/1

Mitä vikoja v6 Mondeossa?

Lähetetty: 02 Huhti 2010 16:32
Kirjoittaja broghda
Moi!
Ostin juuri Ford Mondeon v6 moottorilla varustetun version vm 98, farmari ja olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia ja tyypillisiä vikoja autosta !

Re: Mitä vikoja v6 Mondeossa?

Lähetetty: 02 Huhti 2010 21:56
Kirjoittaja Billie
Kaikkia luultavasti kiinnostaa että mikä koppa?

Toki haullakin löyyty aika paljon v6:n vikoja jos jaksaa haeskella.

Re: Mitä vikoja v6 Mondeossa?

Lähetetty: 02 Huhti 2010 22:56
Kirjoittaja GeeTee-
Vesipumppu kannattaa vaihtaa 100-150tkm välein ennenkuin antautuu, muovisiivekkeinen ei ole kovin pitkäikäinen. Tarvikeosana saa metallisiipistä tilalle..

Re: Mitä vikoja v6 Mondeossa?

Lähetetty: 03 Huhti 2010 22:22
Kirjoittaja Arska
Kannentiivisteet, alakerran laakerit, imuvuotoja lahoavista alipaineletkuista, automaattivaihteistot aivan paskoja, imusarjan läpät juuttuu ja käyttömoottori kyrvähtää, öljyvuotoja

Itse olisin kysellyt vioista ennen ostamista 8)

Re: Mitä vikoja v6 Mondeossa?

Lähetetty: 04 Huhti 2010 10:37
Kirjoittaja broghda
Arska kirjoitti:Kannentiivisteet, alakerran laakerit, imuvuotoja lahoavista alipaineletkuista, automaattivaihteistot aivan paskoja, imusarjan läpät juuttuu ja käyttömoottori kyrvähtää, öljyvuotoja

Itse olisin kysellyt vioista ennen ostamista 8)

Jees. olisihan se noin olut viisaampaa, mutta onko sillä nyt niin merkitystä kun kyseessä on kuitenkin vain parin tonnin auto :D kiitoksia kuitenkin vastauksesta.

Re: Mitä vikoja v6 Mondeossa?

Lähetetty: 04 Huhti 2010 13:09
Kirjoittaja mohikaani
Itsellä -95 v6 mondeo.Ajanut sillä 5 vuotta ilman mitään ihmeempiä.Etupyörän laakeri pitänyt vaihtaa ja vähän jarruremppaa.Tosin sillä oli ajettu vasta 160tkm kun ostin sen.Ja kone oli vaihdettu takuuseen 50tkm nurkilla.
Mutta olen itsekin kuullut että tuo vesipumppu ei ole kovin luotettava.Pitäisi varmaan itsellekin vaihtaa ennenkuin leviää.