Sivu 1/1

Sierran ajovaloista

Lähetetty: 08 Maalis 2010 09:38
Kirjoittaja Heinämies
Huomasin eilen maantiellä, että valoviiksi yläasennossa "valot päällä" ajovalot ovat kirkkaammat kuin viiksi "normiasennossa" jolloin valot sammuvat virtojen katkaisun kanssa ja syttyvät kun virrat laittaa päälle. Samaa "vivahde-eroa" valokirkkauden suhteen on myös meidän -09 -mallin Micrassa jossa siis homma toimii samalla systeemillä.

Normaalia?

Re: Sierran ajovaloista

Lähetetty: 08 Maalis 2010 11:24
Kirjoittaja affu
En tiiä normaaliudesta, mutta ittellä tekee aivan samaa, eli valot päälle kytkettynä ajovalot on kirkkaammat.
Kytkentäkaaviostahan tuo selviäisi.

Re: Sierran ajovaloista

Lähetetty: 08 Maalis 2010 13:00
Kirjoittaja GeeTee-
Noin sen pitääkin olla

Re: Sierran ajovaloista

Lähetetty: 08 Maalis 2010 14:35
Kirjoittaja jsel
Se on niin sanottu päivävaloasento. Kestää polttimotkin pidempään kun palaa himmeämmin. Jossain vanhemmissa autoissa on otteessa merkintä, alennetulla jännitteellä toimiva huomiovalojen kytkentä tjsp.

Re: Sierran ajovaloista

Lähetetty: 06 Joulu 2010 22:49
Kirjoittaja Ford85
Ja sekin syy siihe o että ku viiksi o päiväajovalo asennossa niin ei saa pitkiä kytkettyä päälle, mutta voi tuikkia pitkiä. Sit ku sen viikse nostaa sinne ylös nii silloinhan saa pitkätkin syttymään.