Sivu 1/1

Outo ratin hakkaaminen st200 mondeossa

Lähetetty: 19 Helmi 2010 18:08
Kirjoittaja Tonza81
Missä voisi olla vika kun ratti hakkaa oikealle ja saa pidellä ihan kunnolla kiinni ettei metsähallituksen poulelle mene? Tämä ongelma esiintyy vain kun veto ei ole päällä. Kiihdytyksissä ja maantie ajossa ei ole mitään ongelmaa mut heti kun esim. liikennevaloihin alan pysähtyy niin alkaa se ratin ja auton oikealle nykiminen.

Re: Outo ratin hakkaaminen st200 mondeossa

Lähetetty: 19 Helmi 2010 20:29
Kirjoittaja tlundkvi
Vetonivel?

Re: Outo ratin hakkaaminen st200 mondeossa

Lähetetty: 20 Helmi 2010 16:41
Kirjoittaja inaticul
Nosta auto ylös ja kokeile vähän mikä tuntuu väljältä. Ihan kysymys, että oletko ajatellut, että onko se vika vain jarruttaessa vai aina hiljentäessä??
Koska näissä MK1/MK2 mondeoissa on tyyppivikana levyjen kieroutuminen, tossa ST tosin on järeämmät jarrut, että en tiiä sitten.
Itsellä oli ainakin, että kun alkoi jarruttaa niin alkoi rattia nykiin tai tärisyttään ja puolsi ojan puolelle melko reippaasti. Jos tuli paniikki jarrutus, piti kaksin käsin vääntää ratista autoa tielle, että ei menny ojaan. Uudet levyt ja palat ja hyvä tuli.

Re: Outo ratin hakkaaminen st200 mondeossa

Lähetetty: 21 Helmi 2010 21:03
Kirjoittaja Tonza81
Vika löyty iskareiden ylätuesta ja laakerista. Ihmettelen vaan kun ei kiihdytyksissä tuntunut yhtään ravistusta sekä ei väljää tuntunut missään kun auton alla olin. Välillä näköjää tuuria näissä autoremonteissa että vika löytyy arvaamalla.