Sivu 1/1
hydraulisista venttiilin nostimista.
Lähetetty: 27 Tammi 2010 01:26
Kirjoittaja tuscort
Olen liuottanut nostimia nyt pari viikkoa 2T-bensassa ja olisin laittamassa takaisin, mutta pitääkö nostimet täyttää ensin jollakin hyboid-tyyppisellä öljyllä?
Re: hydraulisista venttiilin nostimista.
Lähetetty: 27 Tammi 2010 10:34
Kirjoittaja xtaaviankka
Tota noin, itse puristin varovasti ruuvipuristimessa öljyt pois nostimista ja annooin liota polttoöljyssä vuorokauden, se tappi pitää mennä sormin painamalla lähes pohjaan asti.
Kun laitat nostimet paikalleen, tarkista ettei nostimen reiän pinnoissa ole naarmuja siinä kannessa. Jos on niin hio/hoonaa kevyesti 600 paperilla naarmut pois, putsaat hyvin ja laitat runsaasti öljyä.
Tiputat nostimen paikalleen ja kokeilet että se ei missään vaiheessa takertele kun nostat ja pyörität sitä paikallaan.
Kone saattaa hieman nakuttaa aluksi kun käynnistää mutta sen pitäisi kyllä lakata.
Joten ei sinne tarvi mitään laittaa sisälle valmiiksi, öljynpaine työntää öljyt sinne ja tiukkaa sen sitten sopivaksi.