Sivu 1/1
Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 25 Joulu 2009 23:07
Kirjoittaja mondautom94
Kysymyksessä Mondeo-94 autom.farkku joka ei lämpene kunnolla. Nesteet ja puhallin ok mutta sisätila ei saavuta haluttua lämpötilaa. Mootorin lämpötilamittarikin liikahtaa vain minimaalisen vähän ei edes siihen ekaan valkoiseen palkkiin.
Kysymys
1. Voiko termostaatin vaihtaa ilman että vesiä tarvitsee laskea loodaan
2. Voiko moottorin lämpötila-anturin vaihtaa ilman vesihommia

Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 26 Joulu 2009 02:41
Kirjoittaja Tekno
kyllä ja kyllä. Vähän toki voi tulla ulos vettä, muttei paljoa.
Osta sitten mieluummin orkkistermari kuin tarvike, niin toimii varmasti kunnolla.
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 26 Joulu 2009 11:09
Kirjoittaja Fiestalla
Kannattaa ne nesteetkin vaihtaa jos ei tuoreet ole.. tuskin siitä konkurssiin menee..
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 27 Joulu 2009 14:42
Kirjoittaja kali.leo
Fiestalla kirjoitti:Kannattaa ne nesteetkin vaihtaa jos ei tuoreet ole.. tuskin siitä konkurssiin menee..
Jep. Ja sottaa vähemmän konehuonetta, kun valuttaa ekaks nesteet ämpäriin.
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 28 Joulu 2009 19:23
Kirjoittaja mondautom94
Nesteet varmaankin kannataa laskea ulos ennen tuon termarin ja mootorin lämpötila-anturin irrotusta. Täytyy sitten vain odotella leudompia säitä, jos en korjaamolle sitten päätä ajella, kun sitä halliakaan ei ole käytössä. Kiitos vastauksista!

Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 28 Joulu 2009 21:27
Kirjoittaja consuli-72
itse vaihdoin -97 mondeoon -10 pakkasella pihalla ajon jälkeen ,aikaa meni n.10 minuuttia,ei siin paljo ehtiny sormet jäätyyn...ei tullu pihalle ku joku 1,5 litraa nestettä ja valu nätisti pohja"panssarin" päälle ja siitä maahan (anteeksipyyntö luonnonsuojelijoille)...
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 05 Tammi 2010 07:49
Kirjoittaja meika
Auttoiko termostaatin vaihto? Omassa -97 1.8 farkkumallissa on ihan samanlaisia oireita.
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 05 Tammi 2010 11:04
Kirjoittaja Tekno
Jos ilmanottoaukkojen peittäminen auttaa lämpenemiseen, niin 90% varmuudella vika on termarissa. Kannattaa koittaa tuota että vetäsee eturitilät umpeen ja tekee koeajon siten.
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 05 Tammi 2010 11:22
Kirjoittaja mondautom94
Mielenkiintoista sillä termostattiongelmani mondeossa sai eilen aivan uuden käänteen, kun noudatin erään kirjoittajan neuvoa ja rullasin sitä auton sisälämpötilasäädintä rivakasti kylmästä kuumalle- kunnes todella kuulin kunnolla sen läpän loksahduksen. Otaksun nyt että lämppä olisikin ollut jumissa ja jäänyt jonkinverran auki ja viileä ilma olisi sieltä puskenut sisälle.
Auto ainakin lämpeni sisätilasta aivan erilailla tämän toimenpiteen jälkeen. Tosin täytyy vielä testata. Ainahan se on hyvä jos näin vähillä ongelmilla pääsisi.

Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 05 Tammi 2010 11:32
Kirjoittaja mondautom94
Minä koleilin kanssa tota eturitilän pahvittamista ja se ei auttanut sisätilan lämpenemiseen ollenkaan. Joten ilmeisesti se osoitti sen, että vika ei ollutkaan termostaatissa vaan jossakin muualla. Nyt kun löysin sen läppävian ja sain sen sulkeutumaan kunnolla, niin sisään tulee lämmintä ilmaa.
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 05 Tammi 2010 19:35
Kirjoittaja meika
Pitääpäs kokeilla jos omassa autossa olisi myös tuo "läppävika".
mondautom94: mitenkäs tuo ekassa viestissä mainitsemasi lämpömittari, nouseeko lämmöt nyt siitä ekasta valkoisesta palkista yhtään ylöspäin ajossa?
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 06 Tammi 2010 13:51
Kirjoittaja inaticul
No itsellä auttoi termostaatti ainakin. Kun ei oikeen tuntunu pakkasilla lämpiävän, niin ei muutako uusi termari. Pakkasellakin voi vaihtaa, kun ajaa moottorin lämpimäksi. Ei sieltä paljon tule nestettä. Heti alkoi lämpenemään. Nyt lämpömittari nousee siihen vajaaseen puoleen väliin, kun ennen päässy kuin viivan paremmalle puolelle. Vanhaa termostaattia jaksoi keveästi painaa auki käsin ja uutta ei. Mut voihan se muukin tosiaan olla. Kesällä vaan tuntui, että liikaakin lämpenee kone uudella termarilla mutta ei ongelmia kuitenkaan ollut.
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 10 Tammi 2010 12:31
Kirjoittaja mondautom94
Kyllä tuossa Mondeossa se termostaatin vaihto on edessä, ei siitä päästä nyt yhtikäs mihinkään. Nyt on vain hurjat pakkaset viivästyttäneet tuota ulkona parkkipaikalla mahd suoritettavaa remonttia.
Luulin tuolloin löytäneeni vian kun totesin ettei lämpötilasäädin sulkenutkaan ilmanvirtausläppää, kun se oli jumissa eikä säädettäessä loksahtanutkaan kunnolla kiinni.
Moottorilämpötilamittarin toimintaan se ei vaikuttanut millään tavalla. Mittari pysyy topakasti siinä yhdessä ja samassa asennossaan ajoit autolla sitten kuinka pitkään tahansa. Hädin tuskin yltää siihen ekaan palkkiin.
Vaihdan kohtapuolin ton termostaatin ja samalla sen moottorilämpötila-anturinkin, niin uskon pääsevani näistä lämmitysongelmista eroon.

Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 23 Tammi 2010 21:45
Kirjoittaja meika
Termostaatin vaihto auttoi ainakin omassa autossa. Nyt nousee ajossa lämmöt mittarin puoleen väliin ja koppiin alkaa tulla lämmintä ilmaa muutaman minuutin ajon jälkeen. Tämä ihme tapahtuu -17 asteen kelillä.
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 16 Helmi 2011 10:34
Kirjoittaja artss
Mul -94 2.0 si vaihdoin termarin ja koneen lämmöt on puoles välis, läppä kolahtaa kiinni,
Lämppärin kenno vaihdettu 3v sit, ei oo koskaan tullu kunnolla lämmintä, kuis sen kennon
Ssaa kunnolla ilmattua kun tuntuu ettei neste kierrä kunnolla siel...
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 05 Tammi 2012 08:31
Kirjoittaja miuku84
viewtopic.php?f=4&t=35272
eli tuosta aiheesta jatkoa nyt tänne.
Eilen kun niitä säätimiä renailin, niin en mä kyllä mitään loksahdusta siitä kuule, jollet tarkota sitä perus naksahdusta joka kuuluu jokaisella käännöllä?
Täytyypi vielä kokeilla renata sitä kylmälle ja kuumalle enemmän ja sit kokeilla tota pahvia ilmanottoaukkoihin..
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 18 Tammi 2012 14:13
Kirjoittaja miuku84
Ja pahvihan sen ongelman sitten ratkaisi, sillä sen avulla auto lämpiää parmmin. Ei muutakun merkkitermostaatin ostoon..
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 25 Tammi 2012 16:01
Kirjoittaja hilu
Minulla -97 1.8 farmari Mondeo ja sama ongelma kuin monella muullakin ettei lämpene. Tuulilasille puhaltaa mutta sivupuhallus aivan mitätön. Onko se aivan yleinen voka Mondeossa, sivu ikkunat koko ajan jäässä ja saa karvarukkaset kädessä ajaa ettei sormet jäädy. Auttakaa minua nais parkaa . "paljon ajava"
Re: Mondeo-94 ei lämpene kunnolla
Lähetetty: 14 Helmi 2012 14:33
Kirjoittaja miuku84
Onko se säädin silloin ainoastaan niin että pitäskin puhaltaa vaan tuulilasille? Mitäs jos käännät sen toiseen asentoon?
Mulla tais tosiaan ratketa sillä termostaatin vaihdolla noi asiat, ainakin tänään auton lämmöt nousi ennätysajassa N-kirjaimen kohdalle ja sisältäkin läpis eri tavalla.
Ei ehkä kuiteskaan pidä liikaa hehkuttaa, muuten huomaan kohta että ei se ihan toiminutkaan..