Moottorin lämpömittari ei toimi?
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 08 Joulu 2009 18:48
Moottorin lämpömittari ei toimi?
Tervehdys! Auto Escort 1,6 16V Zetec. vm-97. Ongelma: moottorin lämpömittarin viisari ei nouse vaikka kone lämpiää. Mistä kannattaisi lähteä vikaa etsimään. Mittari siinä mielessäkin tärkeä, kun auto on jo kerran keittänyt aikaisemmin ja siitä seurauksena kansiremppa. KIITOSTA jo etukäteen.
Re: Moottorin lämpömittari ei toimi?
Käsittääkseni kaikissa zetekeissä tuo anturi on samassa paikassa. Eli, termarikotelossa ylävesiletkun alapuolella on tämä anturi. Otat siitä liittimen irti ja laitat hyppylangalla puna-valkoisen johdon maihin. Jos mittari kabiinissa tämän jälkeen heittää maksimiin, uusit anturin. Ilmeisen yleinen vika tämä näissä zetekeissä ...maurijuhanis kirjoitti:Tervehdys! Auto Escort 1,6 16V Zetec. vm-97. Ongelma: moottorin lämpömittarin viisari ei nouse vaikka kone lämpiää. Mistä kannattaisi lähteä vikaa etsimään. Mittari siinä mielessäkin tärkeä, kun auto on jo kerran keittänyt aikaisemmin ja siitä seurauksena kansiremppa. KIITOSTA jo etukäteen.
Jos mittari ei hyppylangalla liiku, on vika johtosarjassa tai mittaristossa. Tämä käsittääkseni hyvinkin harvinaista.
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 08 Joulu 2009 18:48
Re: Moottorin lämpömittari ei toimi?
Kiitos kali.leo. Tein työtä käskettyä ja mittari nousi tappiin, joten nyt sitten anturi kaupoille. Kiitosta ja hyvää Joulua!
Re: Moottorin lämpömittari ei toimi?
Hep. Kiitos samoin!maurijuhanis kirjoitti:Kiitos kali.leo. Tein työtä käskettyä ja mittari nousi tappiin, joten nyt sitten anturi kaupoille. Kiitosta ja hyvää Joulua!
-
- Viestit: 20
- Liittynyt: 29 Elo 2009 10:11
Re: Moottorin lämpömittari ei toimi?
Itellä oli tuo samainen ongelma omassa escossa ja vaihoin anturin.. ei toiminut vieläkään.. vaihoin anturin liittimen kun oli hapettunut melkosen pahasti ja ei vieläkään.. sitten vaihoin termostaatin ja vika sen kun jatkuu.. kokeilin hyppylanka menetelmellä saada mittarin tappiin ja sinnehän se meni.. laitoin takas paikalleen auton vielä käydessä ja kappas mittari näyttikin moottorin lämmöt.. seuraavana päivänä ei mittari kuitenkaan taas noussut ja kopautin kännykällä mittaristoon jonka jälkeen mittari kapusi normaaleille lukemille.. siis mittari sökö..

Nyk..
Escort 1,6 16V DOHC
Ent..
Orion 1,4CL -83
-
- Viestit: 11
- Liittynyt: 08 Joulu 2009 18:48
Re: Moottorin lämpömittari ei toimi?
Anturin vaihdolla mittari toimii taas! Kiitokset asiantuntija-avusta.maurijuhanis kirjoitti:Kiitos kali.leo. Tein työtä käskettyä ja mittari nousi tappiin, joten nyt sitten anturi kaupoille. Kiitosta ja hyvää Joulua!
Re: Moottorin lämpömittari ei toimi?
Kiva, että ongelmat selviää näin internetin välityksellä ...maurijuhanis kirjoitti: Anturin vaihdolla mittari toimii taas! Kiitokset asiantuntija-avusta.
