Sivu 1/1

Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 30 Marras 2009 17:14
Kirjoittaja rele
Onko hyvää työjärjestystä miten vaihdetaan focuksen mittarivalot? Pitääkö airbac huomioida jotenkin? auto on vuosimallia -03.

Kiitoksia! toivottavasti joku ystävällinen ehtii vastaamaan.

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 03 Joulu 2009 13:27
Kirjoittaja rele
Eikö kukaan ole tosiaan vaihtanut focuksen mittaristoon lamppuja ??

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 03 Joulu 2009 14:33
Kirjoittaja Fokke
Heleppo homma oli focuksessa tuo. Ensin vain se ympärysmuovi pois kahdella tai kolmella ruuvilla. Löytyy muovin yläreunasta, eli alhaaltapäin kun kurkistelet niin näkyy.
Pari kiinnikettä on alareunassa jotka lähtee nykäisemällä irti. Tämän jälkeen mittaristo irti. Neljällä ruuvilla kiinni, kaksi ylhäällä ja kaksi alhaalla.
Sitten voikin jo vetää mittaria ulospäin ja nyppästä takaa johdon irti, liittimessä on semmonen musta vipu joka täytyy kääntää sivuun. Nyt mittari tuleekin jo nätisti syliin, ÄLÄ KUITENKAAN KALLISTELE sitä mittaria kovin paljon.. Joku vaimennusaine sielä kuulemma on sisällä.

Polttimot on perus T10 kannalla eli lasikanta, se keskikokoinen, ei pienin niinkuin yleensä.
3wattisia ne taisi olla, tokihan samalla kannalla saa 5wattisiakin.

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 03 Joulu 2009 15:27
Kirjoittaja rele
Kiitos Fokke! Näillä eväillä mukava lähteä kaveria auttamaan. Auto ei ole omani , joten ohjeet mukava olla kun ei tarvii kauheasti miettiä omistajan katseiden alla :lol:

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 03 Joulu 2009 16:44
Kirjoittaja Fokke
Jovain!
Tuo Focus on juuri oikea auto kun alkaa näyttämään mittaripolttimoiden vaihtamis taitoja..
Joissaki tuntuu että täytyy purkaa koko auto! :)

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 11 Tammi 2014 11:32
Kirjoittaja genesis364
Lisään omia kokemuksia jatkoksi vaikka viimeisimmästä viestistä onkin tovi aikaa.

Itellä oli enään yhdet polttimot mittaristossa ja keskikonsolissa toiminnassa, joten vaihtotyö edessä. Kyllä tuli haulla ja Googlella etittyä mitä polttimoita mittaristosta löytyy kun en viitsinyt alkaa sen takia purkamaan. Eriäviä tietoja löytyi joka paikasta... niinpä ostinkin motonetistä T5 ja T10 lasikantapolttimoita molempia 10kpl laatikot.

Onneksi. Nimittäin omassa Focus 1.6 HB 2003 mittaristossa kaikki polttimot olivat T5 kannalla. Avasin myös keskikonsolin ja siellä sama juttu, kaikki polttimot T5 kantaisia. Vaihdoin kaikkiin näkyvillä oleviin kantoihin polttimot ja niitä menikin melkein koko laatikko, yksi jäi yli.

12V 1,2W T5 (W2x4.6d) mittariston taustavalot ja keskikonsolin säätimet

12V 3W T10 (W2.1x9.5d) polttimoita en käyttänyt ainoatakaan

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 11 Tammi 2014 13:56
Kirjoittaja tuomaz
genesis364 kirjoitti: Avasin myös keskikonsolin ja siellä sama juttu, kaikki polttimot T5 kantaisia.
Eiks siellä oo vielä 1 tommonen, muistaakseni tupakinsytkän taustavalo?

Kuva

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 11 Tammi 2014 17:16
Kirjoittaja genesis364
tuomaz kirjoitti: Eiks siellä oo vielä 1 tommonen, muistaakseni tupakinsytkän taustavalo?
Tarkensin vielä aiempaa viestiäni, vaihdoin siis kaikkiin näkyvillä oleviin kantoihin polttimot. Yhdeksän polttimoa sain tuhlattua (mittariston taustavalot ja keskikonsolin säätimet). Hätävilkkuun, kelloon, alempiin namiskoihin (ilmast., kierto, lämmitin) tai tupakinsytyttimeen en kajonnut. En myöskään muihin mittariston valoihin, valokytkimeen tai sähkölasien nappeihin. Ajotietskarii meikällä ei edes ole :[

Ja tuosta polttimosta, mun silmään toi näyttää ihan normaalilta T5 lasikannalta.

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 11 Tammi 2014 18:49
Kirjoittaja tuomaz
juu, mut meinasin vaan että eiks muihin paikkoihin mene tommonen lyhyempi malli

Kuva

ja tupakinsytkään tuommoinen pitkulaisempi malli joka tulee tuohon jalkaan kiinni, mistä edellä oli kuva. Vai ostitko pelkät nuo polttimo-osat ja käytit vanhat kannat, onks se mahdollista?

Nojoo, samapa tuo kun saivarteluksi menee mutta aikoinaan kun fordilta polttimoita hain niin silloin lyötiin kourallinen niitä kouraan, joista tuo yksi oli hieman eri mallinen kuin muut. Se mulla tässä pointtina vaan :P

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 11 Tammi 2014 19:33
Kirjoittaja genesis364
Niiiin, olishan pitänyt samalla kurkata kun oli konsoli auki :] Olisiko tässä käynyt jopa niin, että ajattelet kuvassa olevan pitkä malli? Se on ihan normaali, samanlainen mitä noi munkin. Ja myös tuossa sun viimeisimmässä kuvassa on ihan normaali T5 poltin, se vain uppoaa aika syvälle :] Mikähän se yksi erilainen sitten olisi...?

Joka tapauksessa, ostin pelkät lasikannat ja oli samanlainen vaihtaa kuin mikä tahansa lasikanta, sormilla pois ja uutta tilalle. Vanhat kannat käytössä, on siis mahdollista.

Tässä vielä kuva vanhoista T5 polttimoista ja vieressä yksi T10. Ja tosiaan, nyt kun autossa tutkailin valoja niin jostain syystä ilmankierron namiskaan ei syttynyt valoa palamaan lainkaan. Mistähän mä nyt tiedän onko se päällä... ehkä tässä vielä joutuu kerran nyppään konsolin auki. :mrgreen:

Kuva

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 12 Tammi 2014 20:46
Kirjoittaja Tessu
Mikä tuo mahtaa olla se vaimennusaine siellä mitaristossa jollei kallistella voi??

Re: Mittariston taustavalojen vaihto Focus-03

Lähetetty: 12 Tammi 2014 21:05
Kirjoittaja jyha
Silikoniöljyä. Kyllä sitä kallistaa kärsii, kunhan ei pitemmäks aikaa laita muuhun kuin normaaliasentoon. Kallisteleehan se mittarosto auton mukana ajossakin.