Sivu 1/1

Lämpötila-anturin sijainti Focus-00

Lähetetty: 23 Syys 2009 13:37
Kirjoittaja Peltsi
Auto on focus vm. 2000 1.8 zetecci.
Ongelmana on moottorin lämpötilamittarin heiluminen eli välillä putoaa nolliin ja hetken päästä taas saattaa kohota normaalisti noin puoleen väliin. Samalla tulee ikävää tyhjäkäynnin kohoilua n. 2000 kierrokseen, saattaa jatkua joskus puolikin minuuttia, mikä on todella :oops: jossain kaikuvassa parkkihallissa! :) .

Eli onkos näin että kyseisessä moottorissa ei ole vedelle anturia, vaan kannen lämpötila-anturi pelkästään? Ja missähän kyseinen anturi mahdollisesti sijaitsee? Kiitos!

-Kimmo-

Re: Lämpötila-anturin sijainti Focus-00

Lähetetty: 10 Loka 2009 19:26
Kirjoittaja Peltsi
Kai joku nyt tietää?? :o

Re: Lämpötila-anturin sijainti Focus-00

Lähetetty: 11 Loka 2009 19:36
Kirjoittaja 88dohc
Kannessa tulppien välissä.

Re: Lämpötila-anturin sijainti Focus-00

Lähetetty: 12 Loka 2009 11:04
Kirjoittaja Peltsi
Eipä näytä olevan mitään tulppien välissä. Autodatan mukaan se olisi ylhäältä ja edestä katsottaessa koneen vasemmassa laidassa jossain imusarjan luona. Tai sellainen katkoviiva sinne menee :).
Mutta enpä sieltäkään mitään löytänyt......

Re: Lämpötila-anturin sijainti Focus-00

Lähetetty: 14 Loka 2009 21:28
Kirjoittaja 88dohc
Laitoin 1.6 mukaan. Pitäs lukee vähän tarkemmin. 1.8 pitäis liitin olla jakopään yläkotelossa koneen takapuolella kiinni. Siitä johtoa seuraamalla pitäs löytyä.