Sivu 1/2

Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 08 Syys 2009 20:37
Kirjoittaja duster73
mistä mahtaa johtua,kun polkee kaasua niin sisällä kuuluu selkeä veden solina.eli selvästi vesi kulkee letkussa.ihan uutta tämmöinen mulle,mahtaako olla ilmaa järjestelmässä.onko noissa joku erityinen ilmausventtiili/ruuvi tms?painesäiliössä kumminkin veden pinta on siinä missä pitääkin.moottorina siis 2-litrainen dohc.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 08 Syys 2009 20:52
Kirjoittaja tramppas
Minulla sama vika. Oire alkoi sen jälkeen kun vaihdoin jäähdytysnesteet. Eikös kansi pahvin meneminen oireile samalla tavalla, kun päästää painetta vesitilaan. Ihmetyttää vaan, että olisi pahvi mennyt juuri samalla kun vaihdoin nesteet. Auttakaa viisaammat hermo menee kun kuuntelee tuota ääntä.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 08 Syys 2009 20:58
Kirjoittaja Taunus/Sierra
Keula ylämäkeen ja ilmaamaan,enteilee useimmiten kannen halkeamista
ennalta arvaamattomalla ajomäärällä.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 08 Syys 2009 21:57
Kirjoittaja Foordson
Lämppärin kennosta myös mulla kuuluu tuota lorinaa silloin tällöin ja tuo ilmeni vesipumpun vaihdon jälkeen. Ei oo hävinny ilmaus operaatioiden jälkeen. Nestettä ei oo syöny mun omistus aikana yhtään joten ei jaksa enää kiinnostaa :D

Edit: jossain korjaus oppaassa (tais olla haynes) oli juttua jotta vesipumpulle tulevien vesi letkujen paikkaa vaihtamalla pitäisi lorinan hävitä. Uudemmissa sierroissa nuo on jo luultavastin vaihdettu tai ainakin sen käsityksen sain ?

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 08 Syys 2009 22:01
Kirjoittaja duster73
onko noissa joku ilmausruuvi,vai painesäiliönkorkin kauttako tuossa ilmaus tapahtuu?

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 08 Syys 2009 22:02
Kirjoittaja duster73
onko noissa joku ilmausruuvi,vai painesäiliönkorkin kauttako tuossa ilmaus tapahtuu?

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 08 Syys 2009 22:09
Kirjoittaja Foordson
Ei oo ilmausruuvia. letkuja puristelemalla ja keula ylhäällä.

Edit: Vaihda samalla vesipumppuun tulevien letkujen paikkaa, eli ylempi paisarille ja alempi lämppärin kennolle. Pitäis lorinan loppua. Kysyin tuosta juuri yhdeltä foorumilaiselta.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 09 Syys 2009 22:30
Kirjoittaja duster73
tuosta letkujen paikasta sen verran,että kumminkospäin ne letkut menee alunperin lämppärinkennolle?kun nyt menee vesipumpulta ylempään liittimeen ja jatkaa eteenpäin alemmasta liittimestä.minusta kun nuo letkut yleensä on toisinpäin,eli kenno täyttyy alhaalta ylös ja tällöin ei pitäis ilmaakaan jäädä.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 10 Syys 2009 01:18
Kirjoittaja Foordson
Ylempi menee lämppärille(koneen taakse) ja alempi paisarille alunperin. Tai haynesin mukaan -90 vuosimalleissa jotka on ennen toukokuuta valmistettu niin menee noin, tuon jälkeen ne on luultavasti vaihdettu ihan tehtaalta lähtien.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 10 Syys 2009 06:31
Kirjoittaja duster73
tarkotin nyt niitä kennolle meneviä letkuja.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 15 Syys 2009 22:22
Kirjoittaja duster73
no niin,vaihoin lämppärille ja paisarille menevät letkut toisinpäin,sama lorina edelleen.kai se on vaan totuttava tuohon...

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 16 Syys 2009 14:59
Kirjoittaja Heinämies
Samaa veden solinaa kuulunut koko ajan mitä auto minulla on ollut. Ei tuo jatkuvaa ole, mutta joskus siihen kiinnittää huomiota. Jos en ihan väärässä ole niin usein tuota solinaa kuuluu voimakkaasti kiihdytettäessä. Tarvinneeko siitä edes välittää...

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 18 Syys 2009 21:37
Kirjoittaja K A R I
Samaa lorinaa pitäny jo neliä vuotta ja ei häipyny vaikka vaihto kannentiivisteen ja kansi koeponnistetiin. Eikä ole menny "ravat" sekasin! Tutkinu että lämppäri kaukana pumpusta ja tyhyjäkäynnilä laiskasti pukkaa nesteen kiertoon ni sillä lorisee.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 13 Helmi 2010 19:46
Kirjoittaja Heinämies
Tänään katsastuksessa inssi totesi että vähän kylmällä käy kone... siihen mainitsinkin tuosta solinasta. Inssi oli sitä mieltä että jäähdytysjärjestelmässä on ilmaa, ja homma hoituu ilmaamalla.

Tietääkö kuka missä 2,0 DOHC kaasarivehkeessä vm. -90 on tuo ilmausruuvi? Tää inssi ei tiennyt, kysyi kollegaltaan eikä hänelläkään ollut tietoa.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 13 Helmi 2010 19:57
Kirjoittaja Foordson
Heinämies kirjoitti:Tänään katsastuksessa inssi totesi että vähän kylmällä käy kone... siihen mainitsinkin tuosta solinasta. Inssi oli sitä mieltä että jäähdytysjärjestelmässä on ilmaa, ja homma hoituu ilmaamalla.

Tietääkö kuka missä 2,0 DOHC kaasarivehkeessä vm. -90 on tuo ilmausruuvi? Tää inssi ei tiennyt, kysyi kollegaltaan eikä hänelläkään ollut tietoa.
En tiä löytyykö tuostakaan ilmausruuvia ?

Ja tosiaan, ilmaahan siellä lämppärissä on, mutta kun se ei tuu sieltä pois vaikka kuinka ilmailis keula ylhäällä.

Haynesin oppaassakin aika ympäri pyöreästi käsketään vain täyttää jäähdytysjärjestelmä :D

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 13 Helmi 2010 22:03
Kirjoittaja Sierra2.3-16v
Ei oo minkäänlaista ilmausruuvia, vaan keula ylös ja puristelemaan letkuja. Sierra ei ole edes mikään paha ilmattava, aika helposti ne ilmat tulee pois, ei varsinaisesti yleensä tarvi edes ilmata, ajaa vaan ja ilmat tulee pois. Mulla on ollut n.10kunta dokkisierraa, ja ehjä pahviset/kantiset ei oo lorisseet, jotku on alkaneet lorisemaan ihan itsekseen ja yleensä vähän sen jälkeen on tullut pahvivaivaa. Kertokaapas mulle mistä sitä ilmaa sinne järjestelmään menee niissä autoissa, mihin ei ole mitään tehty, ei sitä ilmaa sinne pääse kuin kahdessa tilanteessa, joko on letku ollut irti, ja nestettä laskettu pois, jolloin on jäänyt ilmatasku jonnekin, auto vuotaa nestettä vähäsen jostain, joko koneeseen sisälle ettei huomaa muutenkuin vajenevasta paisarista tai sitten kannessa on pieni halkeama, josta sopivassa tilanteessa tuppaa pakokaasua vesitilaan... Näistä on keskusteltu vuosia, kohta jopa vuosikymmeniä, ja aina se on niin ollut, että jos auto ei nesteitä vuoda, ja on muutenkin ehjä, niin itsekseen sitä ilmaa ei sinne järjestelmään muodostu. Tosin, jos sitä lorinaa viittii kuunnella, niin se auto voi kestää vuosiakin pahvivaivaisena, eikä välttämättä oireile muutenkuin lorisevalla kennolla. Sitten vasta kun rupee kunnolla tekemään paineita on pakko tehdä asialle jotain.

EDIT: heitetääs vielä yks "lisäkysymys", miksi ohc ja cvh-koneiset ei solise? Samat jäähdytys ja lämppärisysteemit niissä on...

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 14 Helmi 2010 15:17
Kirjoittaja K A R I
No ite tutkinu tuota solinaa ja tein vielä lämppäriltä tulevaan letkuun mikä menee kanteeen ilmaus ropun. Alun alakaen täsäki sierrasa oli vesipumpulta lämppärile menevä letku laitettu siihen ylempään jantikkaan ja punpun päästä meni paisunta säiliöle.Hoksasin ite että tyhyjä käynnilä näkkyy laiskan laisesti tulevan vesi kennole asti. Vaihoin letkujen paikkaa keskenään pumpula ni vähempi sieltä ilima ropusta ilimaa tuli ja heitti sen solinan pois. Entiä sitte että kun kuuma moottori jäähtyy ja vesi NS"kutistuu" ni vajeltuuko siitä lämppärile menevästä letkusta neste ja jää sillä ilimaa jos ne letkut toisin päin. Aika jyrkkiä kurviahan siinä näkkyy olevan varsinki meno puolen letkusa ni ei mikkään ihime vaikka sielä ilimaa ja kenno on kohtuu kaukana! Ja pääseehän sitä ilimaa järjestelmään jos syyläri vuotaa. iteläki näkkyy päätystä tippasevan kovila pakkasila mut lauhemmala ilimala ei niinkään näy maasa nestettä saatika pannuhuoneesa. Ei vain ole raaskinu vielä investoia uutta. Niin ja seki kyllä kumma että OHC sierrasa mitä tuosa rapannu kaverile ni siinä kyllä eri malliin tullee tyhyjä käynnilä kennole menevästä letkusta nestettä ku käyttää irti sitä kennon päästä mut eipä ne lorisekkaan. Siinä kyllä eron huomaa DOHC JA OHC:SSÄ veen tulon kans eron selevästi. Olen mie kyllä vesipumpun vuosi sitte vaihtanu mut ei se enää kyllä lorisekkaan kennola.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 14 Helmi 2010 15:39
Kirjoittaja Sierra2.3-16v
No sitäpä juuri, jos auto on ehjä eikä vuoda mistään mitään, niin mistä ilmaa pääsee suljettuun järjestelmään? Eipä ne kaikki halkinaiset kannetkaan ole painetestissä löytyneet, joittenkin tarvii olla käyntilämpöisiä yms.. Ja kun tosiaan samanlailla letkut lämppärille menee cvh:ssa ja ohc:ssä, eikä ne lorise. Eikä lorissu mullakaan sierra enää kertaakaan sen jälkeen kun heitin tehdasuuden dokkipadan keulille... Ja sama päädyistä pakkasella tiputteleva syyläri jäi edellen paikalleen.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 14 Helmi 2010 17:50
Kirjoittaja Heinämies
Sierra2.3-16v kirjoitti:Ei oo minkäänlaista ilmausruuvia, vaan keula ylös ja puristelemaan letkuja. Sierra ei ole edes mikään paha ilmattava, aika helposti ne ilmat tulee pois, ei varsinaisesti yleensä tarvi edes ilmata, ajaa vaan ja ilmat tulee pois.

Tosin, jos sitä lorinaa viittii kuunnella, niin se auto voi kestää vuosiakin pahvivaivaisena, eikä välttämättä oireile muutenkuin lorisevalla kennolla.
Puristelin letkuja ja sama havainto kuin inssilläkin katsastuksessa eli alempi syylärin letku oli jokseenkin kylmä. Puristelusta ei ollut muuta vaikutusta kuin että nyt solisee sitäkin enemmän :roll: . Koneen lämmöt eivät ole koko aikana mitä tuo miulla on ollut, ole nousseet kovinkaan... maksimissaankin yhden neljänneksen lämppärin asteikolla. Nyt en uskalla mennä sanomaan onko tuo kesälläkin yhtä viilee. Puhaltimesta tulee kuitenkin "mukavan lämmintä" ilmaa.

Tuo on siis lorissut koko sen ajan mitä minulla on ollut eli keväällä tulee kaksi vuotta täyteen. Äsken noiden letkujen puristelujen jälkeen huomasin, että reippaasti kiihdytettäessä solisee aikas lailla.... ihan kuin painovoima pakkaisi kiihdytyksessä vedet "hanskalokeroon".

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 14 Helmi 2010 18:20
Kirjoittaja Teukkaa
Mulla on samanlaisia ongelmia.välillä solisee ja tosi heikosti tulee lämmintä.paikalla tyhjäkäynnillä tulee lämmintä mutta ajossa viilenee huomattavasti. tänään tyhjensin vedet pois,tarkistin ettei kenno ole tukossa ja vesipumpun siivet tarkistin. sen jälkeen ilmasin pienessä ylämäessä auton ja ilmakuplia ei tullut enään paisariin niin oletan että se onnistui.jos lämppäri on täysillä niin auto ei edes lämpene tyhjäkäynnillä riittävästi :shock: termari aukeaa ja vesi kiertää hyvin mutta lämpöäei tule sisälle

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 14 Helmi 2010 22:06
Kirjoittaja K A R I
lämpömittareisa nuisa sierroisa näkkyy olevan eroja! En tiiä mikä niisä ku toisisa on viisari puolesa välisä ja toisisa alta puolen välin näyttää vaikka ois normi lämmösä. Omasaki se joskus on puolesa välisä ja joskus reilusti alta puolen ja joskus ku kopauttaa mittariston kehystä ni saattaa näyttää oikiaa. Ja seki näkkyy olevan että kun jättää virrat pääle ni polttoaine viisari hetkempäästä näyttää täyttä!

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 14 Helmi 2010 23:37
Kirjoittaja samiharju
parikymmentä dokkilaista on mullakin ollut, osa lorisee, osa ei.. tänään hankittu 4x4 lorisee, kannentiiviste jne vaihdettu muutama kymppitonni sitten. aika näyttää mitä tapahtuu tuon kanssa. oranssi "Demon" Sierra lorahteli satunnaisesti koko ajan, kone koki loppunsa seuraavan omistajan aikana vuoden kuluttua myynnistä jakopään pettämiseen. kansioireita ei missään vaiheessa ja lämpöä kabiinissa riitti tasaisesti loppuun saakka.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 15 Helmi 2010 06:20
Kirjoittaja Teukkaa
Löysin nettiautosta vanhan myynti-ilmoituksen,siinä mainitaan että kansiremontti tehty 7/2009.
ja että puhaltaa huonosti lämmintä,tarvitsee järjestelmän huuhtelun....

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 15 Helmi 2010 09:14
Kirjoittaja Heinämies
Teukkaa kirjoitti:tänään tyhjensin vedet pois,tarkistin ettei kenno ole tukossa ja vesipumpun siivet tarkistin. sen jälkeen ilmasin pienessä ylämäessä auton ja ilmakuplia ei tullut enään paisariin niin oletan että se onnistui.
Kerrotko vähän tarkemmin miten teit tämän nesteidenvaihdon kaikkine ilmauksineen?

Tarttis kokeilla tuota.

Re: Sierrassa vesi solisee

Lähetetty: 15 Helmi 2010 16:08
Kirjoittaja Teukkaa
irroitin kennolle menevät letkut ja ihan puhaltamalla tuli helposti tyhjäksi.sitten irrotin vesipumpun ja letkut siitä. sitten kaikki takaisin ja paisariin vettä,ajoin auton pieneen ylämäkeen ja lämppäri kuumalle ja puhallus täysille sitten vaan odottelin (välillä annoin koneelle kierroksia)että termari aukeaa ja lisäsin vettä ja aloin puristelemaan ylä-ja alavesiletkua kunnes paisariin ei noussut enään kuplia (10min)

Noin lyhykäisyydessään :D