Sivu 1/1

Lämppärin vaihto -94 mondeoon

Lähetetty: 21 Elo 2009 12:37
Kirjoittaja Ghostman_132
Hei!

Viime talvena alkoi pikkuhiljaan oleen kylmä tuolla autossa ja lopputalvesta ikkunatkaan ei enään sulaneet ylös asti. Joten nyt kun taas alkaa kylmät tulemaan, niin lämpöä ei riitä edes sen vertaa ,että voisi t-paidalla ajella :D
Viime keväänä tein itse autoon forte huuhtelun ja jotain mömmöä sieltä tulikin, mutta silti vaikutus oli hyvin vähäinen ja sekin pieni parannus hävisi parissa viikossa. 2-3 vuotta sitten vaihdoin jäähdytysneste pumpun, kun vanha laski vedet yhtäkkiä laakerin läpi maahan. Joten en usko, että pumppu olisi taas mennyt.

Joten kysymys kuuluukin. Miten vaihdan tuon lämppärin kennon? Kun haynesin oppaassa ei ole oikein ohjeita siihen. En tiedä yhtään missäpäin siellä se kenno sijaitsee ja mitä tarvitsee purkaa edestä pois. Jos joku on kyseisen operaation mk1 mondeoon tehnyt, niin voisi varmasti valaista asiaa hitusen minulle :)

Kiitos.

Re: Lämppärin vaihto -94 mondeoon

Lähetetty: 23 Elo 2009 19:27
Kirjoittaja Ghostman_132
No homma tulikin jo tehtyä. Lämppärihän sijaitsee radion ja tuhkakupin takana. Vaihto onnistuu suht helposti. Nyt pääsee vihdoin nauttiin lämpimistä kyydeistä :)