Maalikolhun paikkaus uudessa autossa? [kuva]

Pellit, puskurit, maalaus, ruostevauriot, verhoilu, penkit jne.
Rakennusmetsuri
Viestit: 30
Liittynyt: 18 Huhti 2006 01:32
Paikkakunta: Vesilahti

Maalikolhun paikkaus uudessa autossa? [kuva]

Viesti Kirjoittaja Rakennusmetsuri »

Tervehdys

Klohmasin 3 päivää "vanhan" autoni oven oudon parkkiruudun vieressä olleeseen väestönsuojan pakoluukkuun kuvassa näkyvin seurauksin.
Eli oven takareunasta murtui maalia tuollaisen pienen käikäleen alueelta. Näyttää lähikuvassa pahemmalta kuin onkaan (luonnossa vaurio on noin 8-10 mm korkea)
Tuostahan se lähtee ensimmäisenä ruostumaan jos asialle ei jotain tee. :?

1. Kannattaako viedä johonkin automaalaamoon paikattavaksi vai Fordin huoltoon (ei kai ainakaan sinne)?

2. Vai voiko tuon paikata itse. Myydäänkö nykyään (esim fordin tiskillä) sellaisia kynsilakkapullon kokoisia paikkamaalipulloja joita ainakin ennen oli saatavilla?

Kuva: Kuva

Thangjuu!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Focus Wagon 1.6 TDCi 109 hp
tursas
Viestit: 4111
Liittynyt: 10 Tammi 2006 12:33
Paikkakunta: Vantaa

Re: Maalikolhun paikkaus uudessa autossa? [kuva]

Viesti Kirjoittaja tursas »

Onkos toi nyt sentin jälki, suurin osa naarmuista lähtee jollain hyvällä liuottimella ja trasselilla hinkkaamalla, sinol tms....., jos siihen jää joku maalipinnan särö, niin sitten hakemaan se kynsilakkapullo jostain automaaliliikkeestä, jos ja kun merkkiliikkeestä ei löydy...
Farkku Mondeo 1,8 Bensa, 2002, MK3 STW Turnier Stardust Silver Trend Wagon
Avatar
JyriN
Viestit: 745
Liittynyt: 06 Heinä 2007 22:03
Viesti:

Re: Maalikolhun paikkaus uudessa autossa? [kuva]

Viesti Kirjoittaja JyriN »

Toi näyttää kyllä siltä, ettei tohon sinolit auta :( Jos metallipinnan sinkki on vielä ehjä, vaurio on kosmeettinen, muuten alkaa ruostuminen ennemmin tai myöhemmin :evil:

Olen menestyksellä paikkaillut kiveniskemiä ja parkkipaikkakolhuja seuraavalla reseptillä:

- Puhdista vauriokohta jollain liottimella (kevyesti, ettei ehjä maalipinta vaurioidu)
- Ruiskuta ruosteenestopohjamaalia erilliseen purkkiin / pullon korkkiin tjsp.
"maalaa" vauriokohdan paljas pelti ruosteenestomaaliin kastetulla hammas- tai koktailtikulla töpöttelemällä - useita kertoja. Varo suttaamasta ehjälle pinnalle, mutta yritä saada pohjamaalia vauriokohtaan reilu kerros, koska maali kuivuu liuottimen haihduttua todella ohueksi kerrokseksi.
- Lopuksi maalaa vauriokohta valmistajan värikoodin mukaisella "kynsilakkamaalilla". Useimmilla automerkeillä näitä on (viimeeksi hankin spraynä eskorttiin, joten ihan tuoreisiin Fordeihin ei ole tuntumaa). Jos saat valita, niin ota mieluummin kynsilakkapullo, kuin spray - tässä paljon ei ole parempi :wink: koska pensselöitävä maali on helpompi "maalata" pienelle alueelle ja lisäksi maali on paksumpaa (ei valu niin helposti ja täyttää kolon).

Yritä täyttää vauriokohta alkuperäisen maalin tasalle suttaamatta paljon ohi. Jos uuden auton laittaminen ei hirvitä, voit kokeilla vielä seuraavaa:

Täytä vauriokohta täysin ja vielä vähän päälle, ota 1200 vesihiomapaperi ja hio pinta reilun veden kanssa tasan alkuperäisen maalin kanssa. Koita pitää alkuperäisen maalipinnan hiominen niin vähäisenä kuin mahdollista. Lopuksi kiillota pinta hiomatahnalla ja vahaa kiilto tasaiseksi. Mikäli maaliin kuuluu erillinen lakka, suorita lakkaus heti, kun olet saanut maalipinnan värin tasaiseksi ja täytä vauriokohta mieluummin lakalla kuin maalilla. Voit lopuksi hioa pelkkää lakkaa tasaiseksi - saat näin paremman metallihohdon myös vauriokohtaan.

Tässä hommassa kärsivällisyys on hyve, mutta kunnolla tehtynä pientä vauriota on käytännössä mahdoton huomata. 8)
Sierra XR4i kesäauto http://fordxr4i.blogspot.com/
Rakennusmetsuri
Viestit: 30
Liittynyt: 18 Huhti 2006 01:32
Paikkakunta: Vesilahti

Re: Maalikolhun paikkaus uudessa autossa? [kuva]

Viesti Kirjoittaja Rakennusmetsuri »

Kiitos Jyri loistavasta ohjeistuksesta!
Kynsilakkapullo on tilauksessa. Varaosatiskin takaa ei juuri tuota sävyä löytynyt.

Spraypohjamaalivinkki oli myös oiva. Tosin tuo vaurio näyttäisi siltä, että sinkitys ei ole nirhautunut miltään osin kokonaan pois.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Focus Wagon 1.6 TDCi 109 hp
Vastaa Viestiin