Toi näyttää kyllä siltä, ettei tohon sinolit auta

Jos metallipinnan sinkki on vielä ehjä, vaurio on kosmeettinen, muuten alkaa ruostuminen ennemmin tai myöhemmin
Olen menestyksellä paikkaillut kiveniskemiä ja parkkipaikkakolhuja seuraavalla reseptillä:
- Puhdista vauriokohta jollain liottimella (kevyesti, ettei ehjä maalipinta vaurioidu)
- Ruiskuta ruosteenestopohjamaalia erilliseen purkkiin / pullon korkkiin tjsp.
"maalaa" vauriokohdan paljas pelti ruosteenestomaaliin kastetulla hammas- tai koktailtikulla töpöttelemällä - useita kertoja. Varo suttaamasta ehjälle pinnalle, mutta yritä saada pohjamaalia vauriokohtaan reilu kerros, koska maali kuivuu liuottimen haihduttua todella ohueksi kerrokseksi.
- Lopuksi maalaa vauriokohta valmistajan värikoodin mukaisella "kynsilakkamaalilla". Useimmilla automerkeillä näitä on (viimeeksi hankin spraynä eskorttiin, joten ihan tuoreisiin Fordeihin ei ole tuntumaa). Jos saat valita, niin ota mieluummin kynsilakkapullo, kuin spray - tässä paljon ei ole parempi

koska pensselöitävä maali on helpompi "maalata" pienelle alueelle ja lisäksi maali on paksumpaa (ei valu niin helposti ja täyttää kolon).
Yritä täyttää vauriokohta alkuperäisen maalin tasalle suttaamatta paljon ohi. Jos uuden auton laittaminen ei hirvitä, voit kokeilla vielä seuraavaa:
Täytä vauriokohta täysin ja vielä vähän päälle, ota 1200 vesihiomapaperi ja hio pinta reilun veden kanssa tasan alkuperäisen maalin kanssa. Koita pitää alkuperäisen maalipinnan hiominen niin vähäisenä kuin mahdollista. Lopuksi kiillota pinta hiomatahnalla ja vahaa kiilto tasaiseksi. Mikäli maaliin kuuluu erillinen lakka, suorita lakkaus heti, kun olet saanut maalipinnan värin tasaiseksi ja täytä vauriokohta mieluummin lakalla kuin maalilla. Voit lopuksi hioa pelkkää lakkaa tasaiseksi - saat näin paremman metallihohdon myös vauriokohtaan.
Tässä hommassa kärsivällisyys on hyve, mutta kunnolla tehtynä pientä vauriota on käytännössä mahdoton huomata. 8)