Sivu 1/1

Focuksen epätasainen tyhjäkäynti

Lähetetty: 29 Touko 2009 15:45
Kirjoittaja nykytaunus4
Mahtaako jollakulla olla tietoa/kokemusta,mistä johtuu Focuksen lievästi "vaeltava"tyhjäkäynti?
Auto on vm.06 TI-VCT 1,6 ltr koneella.Tyhjäkäynti ajoittain epätasaista,aivan kuin auto meinaisi "tukehtua" tjtn.Kierroslukumittari ei kuitenkaan pahemmin huoju,eli "häikän"huomaa parhaiten korvakuulolla auton ulkopuolelta.Välillä tyhjäkäynti on ok pitkänkin ajan,mutta varsinkin kun kone on lämmin,niin "häiriötä"alkaa ilmaantua.Ajamisen aikana ei ole mitään ongelmaa,vaan ainoastaan parkissa ollessa tyhjäkäynnillä.

Re: Focus 1,6 vct vm.06 tyhjäkäynti

Lähetetty: 31 Touko 2009 09:23
Kirjoittaja Krisse
Ei o tietoa eikä kokemusta mutta omassa (Sama kone ja vm) tyhjäkäynti sekoilee etenkin kylmänä usealla sadalla, ja nyt kun ilmaistointiaika taas on alkanu ni koneesta huomaa ihan selvästi kun ilmastoinnin kompura lähtee käyntiin.

Mulla ois vielä lisäturva voimassa vissiin tän kuun ajan mut en tiedä maksaako vaivaa viedä sitä remonttiin kun ei ne kuitenkaan löydä sieltä mitään vikaa.