Sivu 1/1

vm95 Escort 1.8i ei virtoja eikä starttaa

Lähetetty: 15 Tammi 2009 21:15
Kirjoittaja icetee
Vasta hankittussa escortissa ei tule avainta kääntämällä virrat päälle eikä startti pyöri. Ajovalot ja kattovalot tulevat katkaisijasta päälle. keskuslukitus toimii myös. Mistähän vikaa alkaisi etsimään? Pitäisi saada vaimolle auto alle jotta pääsee kulkemaan koulussa.

Re: vm95 Escort 1.8i ei virtoja eikä starttaa

Lähetetty: 16 Tammi 2009 00:29
Kirjoittaja REMMIAHDIN
Katso tuleeko virta lukon pohjaan virtaa.

Re: vm95 Escort 1.8i ei virtoja eikä starttaa

Lähetetty: 17 Tammi 2009 01:09
Kirjoittaja icetee
Lukon pohjassa on akun jännite punasen ja mustan välillä, kun avain on nollassa. Kun avaimen kääntää ei löydy enään mitään jännitettä. Yhden hetken virrat palasi puolivahingossa, kun olin hiplaillut pääsulakkeita ja sisätilan sulakerasiaa. Akku ilmeisesti oli lähes tyhjä kun starttia ei jaksanut pyörittää. Vain pieni napse kuului startista. Akku tyhjeni, kun 10km hinauksen ajan oli valot päällä.

Lueskelin noita sähköjuttuja ja varsinkin sulakerasian aiheuttamia vikoja. Itsellä samanlaisia vikoja on että tuulettimen kakkosnopeus toimii ykkösen teholla. Kun sen yhden hetken sähköt palasivat niin vinkkarit heilahti aina kerran kun avaimesta käänsi virrat päälle.

Re: vm95 Escort 1.8i ei virtoja eikä starttaa

Lähetetty: 17 Tammi 2009 11:27
Kirjoittaja REMMIAHDIN
Eikait sinne pitäisi tulla jännitettä kuin yhteen johtoon, mutta joku escorteista enemmän tietävä neuvokoot lisää.

Re: vm95 Escort 1.8i ei virtoja eikä starttaa

Lähetetty: 18 Tammi 2009 17:53
Kirjoittaja icetee
Sulakerasian puhdistus ja tinaus auttoi. Ajovalo ja polttoainepumpun releet jäivät vielä johto viritelmiksi. Pitää selvittää missä on oikeat releenpaikat.