Sivu 1/1

Sierran naputus

Lähetetty: 17 Joulu 2008 02:02
Kirjoittaja rautasydän
Eka viesti. Eka foordi vuosiin alla.
AUto siis -91 Sierra, 1,6 cvh? ruiskukone. Kone naputtelee (Raaka käyntiääni), kuin joskus muinoin omistamani taunus :lol: Mistä kannattaa hakea uudet nostajat tuohon? Tässähän käsittääkseni on hydrauliset nostajat tässä koneessa? Mahtaako nostajien vaihto riittää vai pitääkö valmistautua teettämään kansiremppa samalla nokka-akselin uusimisineen? Joskus aikoinaan vaihdettiin kaverin Orion 1,4 koneeseen nostajat, liekkö tähän samanlainen (eli lapsellisen helppo) homma vaihtaa?
Eka sierra tosiaan, joten kaikkea muutakin mieleen tulevaa tuosta laitoksesta saa kertoa. Auton kunnosta päätellen tällä yksilöllä ei aivan mahdottomia ole ajettu, joten olisi kiva saada tuo kone käymään hiljaisemmin, ettei tarvis hävetä silmiä päästään ajellessa :oops:
Kiitos jo etukäteen vastaajille! Nimim. Opel leiristä siirtynyt..

Re: Sierran naputus

Lähetetty: 17 Joulu 2008 14:51
Kirjoittaja Foordson
Nuo nostimet tosiaankin alkavat pitämään ääntä kun eivät pidä öljyjä enää kunnolla sisällä. Jotkut ovat purkaneet sekä puhdistaneet noita, mutta sama nakutus on tullut jossain vaiheessa takaisin. Myös öljyllä on jonkin verran merkitystä tässä, josko koittaisit hieman jäykempää öljyä ? Niin ja ainut paikka mistä noita saa on tietenkin foorttilta.

Re: Sierran naputus

Lähetetty: 17 Joulu 2008 22:14
Kirjoittaja rautasydän
No nyt kun tuota on enemmän kuunnellu niin eipä tuo mitenkään isoa meteliä edes pidä. Ehkä yksi nostaja vähä nappasee. Motonetissä näytti olevan nostajia tähänki myllyyn 9 e kappale..

Re: Sierran naputus

Lähetetty: 18 Joulu 2008 07:23
Kirjoittaja Foordson
Niinpäs olikin, enpäs muistanutkaan että noita sai motonetistä :wink:

Re: Sierran naputus

Lähetetty: 18 Joulu 2008 15:56
Kirjoittaja janzamar
rautasydän kirjoitti:No nyt kun tuota on enemmän kuunnellu niin eipä tuo mitenkään isoa meteliä edes pidä. Ehkä yksi nostaja vähä nappasee. Motonetissä näytti olevan nostajia tähänki myllyyn 9 e kappale..
Kun ostin nykysen Rieskan niin ihmettelin naputusta,säätö ei auttanu mitään
ja sitten huomasin että koko nokka-akseli ei ollut edes kunnolla kiinni.. :roll:
Elikkä tuulilasin puolelta nokkaa se hiton lukitus oli vain toisella
pultilla kiinni,toista ei oo vieläkään löytynyt.
Kenen lie tekemä,Hämeenlinnasta ostin.
Plussana toki että meni leimasta läpi heti seuraavana päivänä tuosta huolimatta.
Nokka-akseli oli kyllä aivan valmis eli kansiremppa tuli tehtyä samointein.

Re: Sierran naputus

Lähetetty: 20 Joulu 2008 12:07
Kirjoittaja emax
Nokka-akseli sarjoja saa myös ovh 220€ ja risat koivuselta eli ts. tarvikeliikkeistä