Sivu 1/1

1.8 TD farkku Mondeon (-97) takapäästä kolahduksia

Lähetetty: 05 Syys 2008 13:24
Kirjoittaja Nanni
Eli mikäs auttais kun ongelma on tämän näköinen.

Siis ensin oli ongelma että takapäästä kuuluu omituinen kolahdus aina kun mennään kanttarista yli, vaikka olisi mennyt kuinka nätisti. Myös jonkin näköistä kitinää oli myös havaittavissa.

Noh, vaihdettiin takavakaajan tangot.. Ongelma katosi noin 2 viikoksi kitinän osalta, mutta kolinaan ei löytynyt syytä. 2 viikon jälkeen kitinä palasi, ja sitä yritettiin paikallistaa monta kertaa, kuitenkaan siinä onnistumatta.
Vihdoin tämän viikon keskiviikkona vaihdettiin taka pitkittäistukivarren puslat, ja kitinä katosi. Jättäen jäljelle tämän kitinän alta paljastuneen saman kolinan, joskin hieman pahempana kuin ennen. Nyt kolinaa kuluu jopa jos paikaltaan lähtee liikkeelle. Ääni muistuttaa jousen vapautumisääntä, Dong.. Sama ääni kuuluu jos ajaa kanttarista, tai kaivonkannen päältä (matalammalla kuin tie) Ja ääni siis kuuluu selkeästi takaa..
Joskus jonkun käynnin yhteydessä epäilivät että se johtuisi vain siitä että ruosteinen (?) tukivarsi ja uusi jousi keskenään pitävät tämän äänen, ja olisi harmiton.

Jos nyt kuitenkin joku osaisi arvioida mistä voisi olla kiinni? Alkaa harmittaa työntää rahaa korjaamoille, jotka vaan pyörittelevät päätään. Alkaa vanhalle "paskalle" tulla hintaa..

Re: 1.8 TD farkku Mondeon (-97) takapäästä kolahduksia

Lähetetty: 25 Joulu 2008 22:11
Kirjoittaja STW
No minulla kuuluu samanlaista kolinaa samanlaisen auton takapäästä ja paikallistin sen toiseen takaiskariin. Lonksuu kädellä heiluttamalla ja perä on aika veltto, taitaapa olla jousikin murtunut tai hyvin väsynyt. Uudet iskarit ja jouset odottaa tallissa ja aion heti huomenna alkaa vaihtamaan niitä. Saas nähdä miten onnistuu ja mitä muuta vaihdettavaa sieltä löytyy.. :roll:

Re: 1.8 TD farkku Mondeon (-97) takapäästä kolahduksia

Lähetetty: 30 Joulu 2008 14:00
Kirjoittaja Nanni
ilmoitteleppas kun saat tietoa..