Sivu 1/1

Hydrauliset nostajat

Lähetetty: 20 Elo 2008 22:35
Kirjoittaja tonskulus
Autossani on 2.9i V6, koodiltaan B4B. Onko jotain yksinkertaista tapaa todeta onko moottorissa hydrauliset- vai kovat nostajat? Kyseistä moottoria kun on molemmilla, kaikissa '90 jälkeen valmistetuissa kaiketi on hydrauliset. Tossa vaan kun venttiilikoneisto nakuttaa jo hieman niin ajattelin asiaa tutkia tarkemmin.. eli selviääkö tuo esim venttiilikopan avaamalla? esim erilainen säätömekanismi keinuvivussa?

Re: Hydrauliset nostajat

Lähetetty: 21 Elo 2008 07:11
Kirjoittaja ford86
joo selviää, hydraulisissa nostajissa on yleensä paininkupit mitkä painaa venttiilejä auki ja kiinni..:) toivottavasti auttoi jotenki?! eli ei ole ns. keinuvipuja kuten ohc koneissa..;)

Re: Hydrauliset nostajat

Lähetetty: 21 Elo 2008 09:35
Kirjoittaja juss
joo selviää, hydraulisissa nostajissa on yleensä paininkupit mitkä painaa venttiilejä auki ja kiinni.. toivottavasti auttoi jotenki?! eli ei ole ns. keinuvipuja kuten ohc koneissa..
Juu, mut V- kuutosessa ne on alakerrassa eikä venttiilikopassa :wink:
eli selviääkö tuo esim venttiilikopan avaamalla? esim erilainen säätömekanismi keinuvivussa?
Ei, samannäköisiä ovat...


Autodatan mukaan B4B = hydrauliset...

Re: Hydrauliset nostajat

Lähetetty: 21 Elo 2008 15:28
Kirjoittaja country sedan
Hydrauli nostimilla yleensä venttiilin välykset 0.

Re: Hydrauliset nostajat

Lähetetty: 22 Elo 2008 13:04
Kirjoittaja tonskulus
Ok. No täytyypä sitte säädellä. Sehän taisi olla niin että säädetään välys 0:aan ja siitä n.kierros kiinni.

Re: Hydrauliset nostajat

Lähetetty: 22 Elo 2008 14:37
Kirjoittaja hoopee
tonskulus kirjoitti:Autossani on 2.9i V6, koodiltaan B4B.....Ok. No täytyypä sitte säädellä. Sehän taisi olla niin että säädetään välys 0:aan ja siitä n.kierros kiinni.
juss kirjoitti:Autodatan mukaan B4B = hydrauliset...
Onnea yritykselle :wink:

Re: Hydrauliset nostajat

Lähetetty: 22 Elo 2008 15:59
Kirjoittaja tonskulus
hoopee kirjoitti: Onnea yritykselle :wink:
Jep, hydrauliset nostajat tarvii luonnollisesti esijännityksen. Muutamasta lähteestä olen lukenut että 1-1 1/2 kierrosta pitää kiristää.