Jees, elikkö omistan 97 vm. farmari Escortin CTX-automaattivaihteistolla.
Ja semmosta tiedustelisin, että mitä tulee ottaa huomioon automaattivaihteisto öljyä lisätessä? Pitääkö öljytaso tarkistaa kylmänä vai kuumana?
Öljytikussa ei lue min/max merkkiä, eli onko se tämä alue?
http://i13.photobucket.com/albums/a260/ ... G_0480.jpg
Kuinka tarkka se öljyn määrä on oltava? Onko parempi ylä rajalla kuin alarajalla? Ja miten vaihteisto käyttäytyy jos öljyä on liikaa/liian vähän?
CTX-automaattivaihteisto
-
- Viestit: 1969
- Liittynyt: 26 Helmi 2008 12:05
- Paikkakunta: Ylöjärvi
Re: CTX-automaattivaihteisto
Perinteisesti automaattilaatikon öljt tarkistetaan lämpöisenä auton ollessa tyhjäkäynnillä P päällä. Tätä ennen on kuitenkin kaavio käytävä läpi, mieluiten pariin kertaan. Eli: Käytät siis kepukan joka alueella ja annat olla pari sekuntia ennenkuin siirrät seuraavalle. Sitten P:lle ja koneen käydessä tarkistus. Ylimääräistä ei parane olla, mieluiten alle maksimin. Jos on liian vähän öljyä, niin yleensä laatikosta loppuu veto, alkaa luistamaan ja vaihtamaan omituisesti. Pakkiakaan ei aina välttämättä löydy jos öljy on vähissä.
Min ja Maks on juuri osoittamasi merkit.
Min ja Maks on juuri osoittamasi merkit.
1965 Volvo Duett
1966 Morris Mini 850
1984 MZ 250 ETZ
2006 Audi A4 Quattro
2007 Honda Accord 2,0iA sports tourer
1966 Morris Mini 850
1984 MZ 250 ETZ
2006 Audi A4 Quattro
2007 Honda Accord 2,0iA sports tourer