Sivu 1/1

Mondeo -04 2.0i Trend Wagon vai -07 1.8 Limited wagon

Lähetetty: 18 Heinä 2008 00:38
Kirjoittaja mediamate
Terve,

Valinnan vaikeutta edessä. Farkun hankinta perheenlisäyksen johdosta edessä ja vaihtoehdot mistä valita ovat:

-04- 2.0i Trend Wagon 60000+ km

tai

-07- 1.8 Limited Wagon 25000+ km, takuu voimassa

Hinta eroa n. 3000 euroa vanhemman eduksi, mutta 3 vuotta lisää ikää huolettaa. Toisaalta paremmat varusteet kiinnostavat (mm. ESP ja vak.nop.säädin,yms) ja autokin on kaikin puolin siisti. Onko tuollainen 2004 malli turvallinen ostos vai lyönkö kirveeni kiveen. Onko jotain mitä tulisi tarkastaa ennen ostopäätöstä. Onko kuinka luotettava tekniikka Vs 1.8? Lastentauteja tai tyyppivikoja?

Uudemmassahan on toki tehdastakuu voimassa joka sinällään puoltaisi valintaa ja autokin on käytännössä kuin uusi, mutta varusteet ovat mielestäni hieman vaillinaiset (varsinkin puuttuva ESP harmittaa) ja hintaakin on se 3 tonttua enemmän.

Asiallisia mielipiteitä, huomioita ja kokemuksia tässä siis peräänkuulutan päätösteni tueksi.
Ei ole helppoa, ei.

Make

Ps. Pahoittelut jos tuli väärälle alueelle.

Re: Mondeo -04 2.0i Trend Wagon vai -07 1.8 Limited wagon

Lähetetty: 21 Heinä 2008 14:27
Kirjoittaja KajS
Noista kahdesta ottaisin tuon:

-07- 1.8 Limited Wagon 25000+ km, takuu voimassa

Vaikkakin ESP on miltei ylivertainen laitteisto, uudempi auto saattaa olla turvallisempi vaihtoehto. Tehdastakuun voimassaolo saisi minut ottamaan nuoremman version.

Omassa 05 mondeofarmarissa (1.8 110 hv + Style pack sis. ESP) on nyt yli 100000 mittarissa eikä mitään ongelmia alustassa tai imusarjassa. Tuo imusarja lienee ainoa oikea mörkö niiden vetonivel-, koiranluu- ja ovienruostumistapausten lisäksi.