Sivu 1/1
ongelmia escon osien kanssa Help!
Lähetetty: 02 Helmi 2008 19:25
Kirjoittaja Makeesi
mikä ihme tällanen osa on? alfamerin kirjasta en sitä ollenkaan löytäny. elikkä tällanen musta muovilaatikko joka on kiinni oikeenpuoleisessa runkopalkissa lapun takana ja sinne menee kaksi letkua jotka ovat toisissaan kiinni,letkut menevät oikean etuiskarin yläpään vierestä ja ovat välipellissä kiinni,letkujen määränpää on jossakin imusarjan suunnalla, auto on siis escort 1.8 zetec -98.
jos joku sai tosta mitään selkoo niin voisko kertoo mikä se on koska tarvis ostaa uus sellanen kait.
Re: ongelmia escon osien kanssa Help!
Lähetetty: 02 Helmi 2008 22:50
Kirjoittaja TeRoK
Olisko joku pakokaasun kierrätykseen liittyvä. Eli Se solenoidi joka ohjaa egr:ää mikä lie taas nimeltään oli. Ei voi muistaa ulkomuistista... Mutta kun kirjoista tarkasti niin Varmaan EPT eli Exhaust pressure transducer.
EDIT: Tai oikeastaan se vois olla EVR eli electronic vacuum regulator. Ainakin siihen menee 2 letkua imusarjalta. Tohon EPT:hen ei mene kuin yksi letku.
Re: ongelmia escon osien kanssa Help!
Lähetetty: 02 Helmi 2008 23:45
Kirjoittaja Monteonisti
Vaikuttas pensahöyryjen kerääjältä, siis aktiivihiilisäiliö?
Tuon voi poistaa jos kettuilee! 8)
Re: ongelmia escon osien kanssa Help!
Lähetetty: 03 Helmi 2008 01:11
Kirjoittaja TeRoK
Onko se ekkerissä konehuoneessa??? Korpparissa ainakin se oli tankin vieressä. Canister purge solenoid tais olla konehuoneessa, mutta sekin oli semmonen pieni metallinvärinen mokkula... Eikä aktiivihiilisäiliöstä tai caniister purge solenoidista mene kummastakaan kahta letkua imusarjalle.
EDIT: Hephep. eipä tossa alotus viestissä puhutakaan mitään konehuoneesta
Mutta siltikään ei aktiivihiilisäiliöstä mene kahta letkua imusarjalle päin. Kuva olis kiva.

Re: ongelmia escon osien kanssa Help!
Lähetetty: 03 Helmi 2008 19:10
Kirjoittaja Makeesi
kuvan laittaisin mut ei oo oikeen hahmottunu viel et kuinka

mutta siis kaksi muovista putkea konehuoneessa itse arvelisin juuri sitä bensahuurujen suodatinta mut mut