Sivu 1/1
Mondeo -01 ja kiveniskut takakaaressa
Lähetetty: 25 Tammi 2008 22:25
Kirjoittaja Kujiz
Onko muilla ropissut maali pois takakaarien etuosasta MK3-koppasesta Mondeosta?
Re: Mondeo -01 ja kiveniskut takakaaressa
Lähetetty: 26 Tammi 2008 10:29
Kirjoittaja TeRoK
Mulla on ainakin saman ikäsestä transitista lohkeillut maali pois. Ei tunnu olevan mitään kauhean kovin kiinni siinä.
Mondeostakin on lähtenyt oven pielestä ja kaaresta kiveniskujen johdosta, mtuta se johtunee enemmän ton mk2:n kylkimuodoista.
Re: Mondeo -01 ja kiveniskut takakaaressa
Lähetetty: 26 Tammi 2008 11:07
Kirjoittaja nestori
Myös mk1 focuksissa aika vakio settiä, jos ei ole alusta asti pidetty roiskeläppiä...
Re: Mondeo -01 ja kiveniskut takakaaressa
Lähetetty: 27 Tammi 2008 18:30
Kirjoittaja JiiTee
Varsin tavallinen ilmiö... Takuuseen on korjattu jo aika monta. Insinööri on viisas mies ja suunnittelee hienot muodot.

Sen lisäksi takaoven ja kaaren porrastus on väärin päin hyvin monessa uudessa Fordin mallissa. Siitä sitten kivet hakkaa hienosti värit veks jos ei laita kiveniskuteippiä kriittisiin kohtiin.
Re: Mondeo -01 ja kiveniskut takakaaressa
Lähetetty: 27 Tammi 2008 19:50
Kirjoittaja Kujiz
Takuuusen? Tuskin nyt ulkoapäin alkavat vauriot takuun piikkiin kuuluvat?
Re: Mondeo -01 ja kiveniskut takakaaressa
Lähetetty: 30 Tammi 2008 21:16
Kirjoittaja JiiTee
Jaa-a, vaikea mun mennä sanomaan mikä menee takuun piikkiin ja mikä ei mutta ainakin ne on mennyt jotka on joutunut korjaamaan. Niinhän sen pitäis olla että ulkoiset vauriot ei kuulu takuuseen mutta tiedä sitten miten niitä tulkitaan tuolla liikkeissä. Taitaa olla tapauskohtainen juttu... Huonosti ne on joka tapauksessa tehty.
