Sivu 1/1
Mondeon kaukosäätö ei toimi
Lähetetty: 26 Loka 2007 22:43
Kirjoittaja kekkonen68
Onko kokemuksia moisesta viasta, kaukosäätö ei pelaa oven lukoissa, patterit uudet, ohjelmointia yritetty---- ei tallennu.Missä sijaitsee tuo ylimääräinen sulake keskuslukolle, joka myös ohjaa takaluukun aukaisua ulkopuolelta.
Lähetetty: 26 Loka 2007 23:10
Kirjoittaja TeRoK
Ainakin tossa mun -00 mondeossa on keskuslukitusboksille 2 sulaketta kuskin jalkotilassa sijaitsevassa sulakerasiassa. Toinen on 7,5A ja toinen 20A. En muista ulkoa enää numeroita(vaikka just oli itellä työn alla), mutta kato vaikka kaikki läpi. voin TIS:tä kattoa numerotkin kunhan kerkeen... tänään ei enää pysty. On liikaa hapokasta veressä

kaukosäätö
Lähetetty: 27 Loka 2007 00:09
Kirjoittaja kekkonen68
Joo, kiitoksia tiedosta, mutta ei siitä ollut kyse, kun ne sulakkeet on ehjät ja keskuslukitus toimii normaalisti avainta käytettäessä, mutta kaukosäätö ei pelaa ja myös takaluukun ulkopuolinen aukaisu (sähkölukko ) ei toimi.

Lähetetty: 27 Loka 2007 00:19
Kirjoittaja TeRoK
Eikö tossa jossain topicissa oll juttua, että se kaukosäädin kerää ihan kiitettävästi p*skaa ja lakkaa toimimasta kun ei enää nappulat yhdistä piirilevyyn. Voisko tossa olla siitä kyse?
Lähetetty: 06 Marras 2007 16:44
Kirjoittaja MontikkaGt
Jos ei pelitä mikään lukko yhtään on Radioavain tai vastaanotin sökönä.
>>> Valtuutettuun ford huoltoon. (patteri tietty kantsii trk. siitä avaimesta ensin )
Jos "päkättää" lukkoja auki kiinni, on joku lukoista jumiutunut tai kaapeli maattaa, avoimen oven tunnistin voi olla myös kaputt.
Jos joku lukoista ei lukkiudu lainkaan sähköisesti edes vasaralla naputtelemalla kevyesti, on kyseessä useimmin palanut moottori.
Mekaniikat kaipaa myös huoltoa välillä, eli koneistoihin hiukka "oiling boiling."
