Sivu 1/1

Kierrokset

Lähetetty: 29 Elo 2007 18:00
Kirjoittaja ganes
Omistan ford fiestan vm 90 1.4 Tämmönen ihme juttu onkohan kelleen muulle osunut kohdalle? Kun jarrupoljinta painaa niin moottorin kierrokset nousee 500.sataa !!!! Mikähän voi olla syynä? joku heitti semmosen ilmaan että tehostajan kalvo voi olla rikki!!!

Lähetetty: 29 Elo 2007 18:27
Kirjoittaja anttij80
kyllä mullakin on autoissa noussut tai laskenut riippuen autosta.

Lähetetty: 29 Elo 2007 23:03
Kirjoittaja jaska74
saattas olla tehostaja. kierrokset ei pitäs nousta yhtään

Lähetetty: 03 Syys 2007 22:48
Kirjoittaja lakari
Itselläni on ollut samaa vikaa useilla eri autoilla mm. kaksi sierraa, kaksi eskorttia, FSO Polonez sekä Lada Samara. Ongelma tuntui keskittyvän varsinkin kauniisiin kesäpäiviin ja erityisesti mökkireissuille. Tyypillinen tilanne syntyi parkkipaikalla autoa vääntäessä ja jarrua pakin kytkemisen aikana polkiessa.

Jossain vaiheessa tajusin ostaa hieman kapeammat sandaalit ja ruveta käyttämään lenkkareita useammin ajaessa. :wink:

Nykyisen sierrani polkimet ovat ilmeisesti hieman kauempana toisiaan, kun ko. vikaa ei enään leveistä sandaaleista huolimatta ilmene.