Sivu 1/1

maalin välihionta

Lähetetty: 11 Elo 2007 21:11
Kirjoittaja 5door
homma seuraava: epoksia kun ootta levittänyt ruiskulla pohjalle, niin oottako välihionut ennekuin olette levittänyt hiontapohjaa päälle. teollisuudessa epoksin päälle levitetään ainakin suoraan pintamaali. ongelmahan on se jos oikein paljon hioo niin epoksi voi mennä puhki ja silloin pelli alkaa näkyä ja epoksi ei täytä tehtäväänsä. hiontapohjan tietenkin on tarkoitus hioa ennen pintamaalausta. antakaa tulla kommenteja.

Lähetetty: 12 Elo 2007 03:40
Kirjoittaja Volmari
Todellakin se pohjamaali hiotaan ennen maalausta. varmistetaan että kiinnittyy, vaikka se ilmankin siinä pysyy..

mutta sen välihionnan todellisen tarkoituksen näet silloin kun aloitat hiomaan sitä hienolla paperilla.

eli pari pyyhkäsyä yli niin näet selvät "kraaterit" epoksissa. hio sen verran ettei ne näy, ja käytä hiomatukea. ja tämä sen takia kun kaikki epätasaisuudet pohjavärissä näkyy enemmän kuin hyvin pintavärissä, ja tuskin haluat semmoista golfpallopintaa autosi maalipinnaksi.

ja vinkki, pohjamaalia ei säästellä.. itse vedän normaalia hiontaväriä mikä on aika litkua niin kolme TOOOODELLA märkää kerrosta että on varaa mitä hioa.

ja tässä pohjan hiomisessa jotkut suosivat vesihiontaa ja jotkut normaalia hiomapaperia ála P400-P600 karkeutta.

Lähetetty: 12 Elo 2007 12:38
Kirjoittaja 5door
verin epoksia paksun kerroksen (3kerrosta) ja kokeilin 320 karkealla paperilla näyttäis tuo olevan riittävän lievää, kun vielä kevyesti hinkkasin niin ei vauriota näkynyt. näköjään pohjamaalin paksuudessa ei kannata säästellä. kiitos tää autto.

Lähetetty: 12 Elo 2007 12:49
Kirjoittaja 5door
en kyllä vesihiomapaperia uskalla käyttää, eikö vaarana oo että kosteus mee pohjamaalin läpi ja pelli on ruskeana siellä maalin alla.

asiasta toiseen. en tiedä onko escortin reikä lävistykset tehty tehtaalla maalauksen jälkeen kun noi takavinkkarin ja kusipoijan reijät kesii aika monessa farmarissa. (reijän reunaan jää kirkas pelli.) ruostuu nopeasti pelli puhki, itte joudun ton pyyhin reijän pellittämään uudestaan. kannattaa heti puuttua asiaan jos vähänkin kukkaa rupee puskemaan, säästyy aika paljolta.

Lähetetty: 12 Elo 2007 14:48
Kirjoittaja AnttiR
Epoksi ei päästä vettä läpi.