Sivu 1/1

Meneekö tankki ruttuun, alipainetta..

Lähetetty: 23 Kesä 2007 22:41
Kirjoittaja dorf
escort 1.6 16V vm-99

Onko normaalia että tankissa on pieni alipaine esim kun käy tankkaamassa ja avaa tankin korkin kuuluu lyhyt imuääni korkin aukosta.
noin sekunnin ajan.Eihän siellä periaatteessa pitäisi olla alipainetta vai vaikuttaa hiilisäiliö jotenkin siihen.(olisiko tukossa )

Voi olla että joku huohotin putki on tukossa mistähän päin tuota osaisi lähteä etsimään, vituttaa jos tanki menee ruttuun. Entäs jos tekisi reiän tankin korkkiin tai kaulukseen.

neuvokaa hyvä konsti :?

Lähetetty: 24 Kesä 2007 00:41
Kirjoittaja Krisse
Mitä mulla on noita Voorteja ollu (1976-2006) nii kyllä ne ainaki suhauttaa oikein kunnolla jos ajaa täyen tankin tyhjäksi ja menee tankkaamaan.

Lähetetty: 24 Kesä 2007 11:44
Kirjoittaja jaska74
jos sinne tulee painetta niin se huohotinletku tai muu vastaava on tukossa.
alipainetta sinne ei pidä kerääntyä

Lähetetty: 24 Kesä 2007 11:45
Kirjoittaja GeeTee-
Täälä mondeo ainaki suhauttaa oikeen kunnolla, täydestä melkeen tyhjäksi on tavattu ajella. Kumminki kaikki toimii moitteetta niin en ite oo tosta ressiä ottanu, tohtisin väittää että käyntihäiriöitä ym. tulee varmasti ennemmin ku imasee tankin rusinaksi :)

Lähetetty: 24 Kesä 2007 22:16
Kirjoittaja Veka
Sama täällä 7/8 ruiskukoneisesta pihissyt kun tankin korkin avaa. Se ainoa poikkeus oli -91 XR2i Fiesta josta oli tankki ruostunut puhki. :lol: Nykyinen Probe pihisee jopa toistakymmentä sekuntia jos tankki on melkein tyhjä. Tämä taitaa johtua siitä että korkissa on ihan reilut 3-4 kierroksen kierteet eikä muissa normaali 1/4 kierroksen bajonetti.