Sivu 1/1

Ford Orion -91 sähkövikaa...

Lähetetty: 27 Touko 2007 12:16
Kirjoittaja Foordson
Elikkä kyseinen auto on ford orion vuosimallia 91.

Auton sähköt ovat ruvenneet vähän oireilemaan.

muutama päivä sitten huomasin jotta kierrosluku mittari ei toimi enään kunnolla, varoitus valoista ei pala kuin latauksen valo ja sekään ei syty kun pistän virran päälle vaan hetken kuluttua siitä kun auton on käynnistänyt ja olen painanut kaasua?

Sellaisen myös huomasin että kun painan jarrua niin tuo lataus valo kirkastuu ja kierrokset laskee (kierroslukumittarin mukaan) nollaan. Myöskään edessä ei pala kuin parkit.

Takana taaskin palaa kaikki valot paitsi jarruvalo kun siitä on näköjään kyrvähtänyt sulake.

Niin jotta tämmöstä, tuli vain mieleen kun olen tässä nyt näitä topikkeja lukenut että olisiko vika siinä sulake boksissa?

Lähetetty: 27 Touko 2007 23:37
Kirjoittaja Monteonisti
Tiedä tuosta, mutta -92 Eskossa paloi latausvalo kun jarruvalojen sulake paloi viallisen vaununtöpselin takia, siis kiilui pienillä kierroksilla ja kirkastu kun antoi kierroksia! 8)