Sivu 1/1
Eskon lambda-anturi?
Lähetetty: 23 Touko 2007 23:48
Kirjoittaja Monteonisti
Onkos kukaan vaihtanut tarvikeanturia -96 1.8 Zetecciin?
Minä vaihdoin kun luulin vian olevan siinä, mutta ei ollut, oli myynnissä tarvikkeena kaksi eri mallia!
Ostin molemmat ja laitoin vain toisen paikalleen, hyvin pelittänyt mutta mielestäni kulutus on noussut!
Kysymys? Kumpi seuraavista antureista on oikea?
1. NTK: S4/0ZA624-E4/1952
2. NTK: S4CG/0ZA624-E5/1919
Vai onko kumpikin vääriä?

(tuo NTK on NGK:n pulju)
Re: Eskon lambda-anturi?
Lähetetty: 24 Touko 2007 13:38
Kirjoittaja TuomasY
Monteonisti kirjoitti:Onkos kukaan vaihtanut tarvikeanturia -96 1.8 Zetecciin?
Minä vaihdoin kun luulin vian olevan siinä, mutta ei ollut, oli myynnissä tarvikkeena kaksi eri mallia!
Ostin molemmat ja laitoin vain toisen paikalleen, hyvin pelittänyt mutta mielestäni kulutus on noussut!
Kysymys? Kumpi seuraavista antureista on oikea?
1. NTK: S4/0ZA624-E4/1952
2. NTK: S4CG/0ZA624-E5/1919
Vai onko kumpikin vääriä?

(tuo NTK on NGK:n pulju)
Olen vaihtanut Motonetistä ostetun anturin sigun mukaiseen värkkiin. Ei kai noissa lambdoissa yleensä muuta käytännön eroa ole kuin, että onko kolmi- vai nelijohtoinen. Nelijohtoisissa on lämmitysvastus sisällä.
Oma lukunsa ovat laajakaistalambdat, joista saa tarkempaa informaatiota ulos, mutta näitä on vain harvoissa autoissa.
Tarvikelambdan kuin tarvikelambdan luulisi käyvän Fordiin kuin Fordiin. RS2000:ssa on muistaakseni lambdan kiinnitys erilainen - suuremmat kierteet tai vastaavaa. Muuten ne lienevät aika samanlaisia.
On sellainen mahdollisuus, että olet laittanut lambdan johdot jotenkin väärin ja sen seurauksena auto käy nyt jatkuvasti vikasietotilassa tai vastaavaa.
--
Tuomas Yrjövuori
Lähetetty: 24 Touko 2007 20:43
Kirjoittaja Regu
Mulla tuntus olevan samaa ongelmaa että lambdan vaihdon jälkeen tuntus kulutus nouseen ja asennus meni niin että väri väriin ja nippuun

Lähetetty: 24 Touko 2007 21:13
Kirjoittaja TeRoK
Kai sentään laitoit niillä mukana tulleilla puristusliittimillä ja kutistejatkolla lambdat kiinni??? Ainakin noi NTK:n lambdat jotka korppariin tilasin oli sitä mallia, että ne ottaa vertailuhapen sieltä johdon kuoren välistä.
Tai näin paketissa väitettiin...
Lähetetty: 24 Touko 2007 21:26
Kirjoittaja lassi
Lähetetty: 24 Touko 2007 21:40
Kirjoittaja Monteonisti
Johdot on väri-väriin. Päästöt OK oli ainakin viime syksynä vaihdon jälkeen katsastuksessa. Kulutus noussut (mielestäni) 0,5-1 litraa satasella, tehot tallella (mielestäni), siis tuskin vikasietotilassa ja haistelee happea liitoksista?
Oli tuo S4CG käytössä viime syksystä ja nyt S4 paikallaan, saas nähä miten käy parin takillisen jälkeen?
Pitää kait varalta fiksata nuo liitoksetkin jos muu ei auta!
Vaimo ajelee tuolla ja vois auttaa jos itse polkis kunnolla, siis tuota Eskoa!

Alennuin tutkiin "manuskaa" ja kyllä siinä kehoitettiin tekeen tiiviit liitokset!

Lähetetty: 24 Touko 2007 22:40
Kirjoittaja hartza
TeRoK kirjoitti:Kai sentään laitoit niillä mukana tulleilla puristusliittimillä ja kutistejatkolla lambdat kiinni??? Ainakin noi NTK:n lambdat jotka korppariin tilasin oli sitä mallia, että ne ottaa vertailuhapen sieltä johdon kuoren välistä.
Tai näin paketissa väitettiin...
Niin se tekee, kannattaa uskoa asiantuntijoita

Lähetetty: 26 Touko 2007 01:04
Kirjoittaja Monteonisti
Kait pitää johtojen, siis mustan ja harmaan, olla lähekkäin jos "välitilaa haistelee"? 8)
Manuska kehoitti mittaan vastuksen ja valitseen sen mukaan oikean!
S4 muistaakseni yli 10 kilo-oohmia ja S4CG alle.
Vanhassa oli "ääretön" vastus, siis yli tuon rajan? 8)
Mutta samoin oli molemmissa uusissa, menee yli hilseen!

Lähetetty: 02 Kesä 2007 01:40
Kirjoittaja Monteonisti
Meni tankillinen 7,5l/100km sekalaisessa ajossa, kait jo lähellä oikeaa?