Ajelin viime talvella pari kuukautta -87 Fiesta 1.1 litraisella isolohkolla. Pintaruostetta oli hieman joka puolella. Ihme laitos se oli kyllä käyntiin lähtemään. Kerrankin se oli seisonut pari viikkoa kohtuu hyvässä pakkasessa ja ekalla aina käyntiin.
Mutta... se oli aivan uskomattoman kylmä auto. Laite oli kaverin entinen auto ja olin vuosien varrella lähes aina mukana laittamassa sitä. Siihen vaihdettiin uusi syyläri, vedet, termostaatti, kuparinen lämppärinkenno, lämmityslaitteen vivustoa tutkittiin ja säädettiin monta kertaa, lämmityslaitteen moottoria ja ilman kiertoa tutkittiin monesti. Kun auto tuli minulle, niin lämppärin moottori pyöri väärään suuntaan (hiilet oli väärin päin, oli uusittu hetki sitten), joten puhallus oli aika heikko. Ulkomittarin näyttäessä nollaa, lämmintä vielä joten kuten piisasi. Sitten kun mentiin -10 ja alle pakkasessa, niin lämpö oli sellainen lehmän hönkäys. Penkinlämmitin toimi, joka oli suuri plussa.
Joku päivä helmikuussa -20 asteen pakkasessa ajaessani mitta tuli täyteen ja totesin "pakko saada lämpimämpi auto". Siinä syy miksi auto lähti kiertoon. Ostin tilalle Scorpio V6:n, jossa tarkeni talvella enemmän kuin hyvin.
Kaikesta huolimatta Fiesta oli hauska auto ja kun sitä oppi paiskomaan mutkiin oikein, niin hauskuus senkun kasvoi. Jääradallakin tuli kaverin samanlaisella Fiestalla kokeiltua.
Pieni polttoaineen kulutus oli plussaa. Vaikka lähes aina tuli ajettua kaasu pohjassa (se ei ole mikään raketti 1.1 koneella), niin silti en saanut kulutusta ikinä yli 9 litran. Kaveri kertoi, että hänellä polttoaineen kulutus oli tyypillisesti noin 7 litran kieppeillä.
Venttiilinnostimien välysten säätö oli välillä mielessä, mutta ikinä en sitä ehtinyt tekemään. Käyntiääni oli sellainen metallinen ja öljyä sai lisäillä välillä muutenkin.
Mitään varsinaista vikaa en autosta löytänyt, toimintavarma peli se oli. Mutta se kylmyys talvella... hyrr..
