Sivu 1/1

Mondeon tyhjäkäynti "heijaa". Missä vika?

Lähetetty: 06 Tammi 2007 19:02
Kirjoittaja Vompa
Neuvot olis tarpeen....

Kyseessä 1.8 -95 Mondeo.

Varsinki kylmänä, mutta kans lämpimänä tekee joskus sitä että tyhjäkäynti alkaa pomppimaan yli ja alle tuhannen rpm:n. Mut kone pysyy aina onneks käynnissä, ei laske niin alas kierroksia.

Onko kyseessä anturivika vai mikä? Jos on niin mistä anturista vikaa ois ekana etsiä?
Tulppien ja tulpanjohtojen kunnosta ei oo mitään varmuutta, voiskohan se vika olla siellä?

Kiitos jo etukäteen jos joku jaksaa neuvoo.

Lähetetty: 06 Tammi 2007 19:25
Kirjoittaja TeRoK
Putsaa ihan aluksi se tyhjäkäyntiventtiili tai -moottori kumpi tossa sitten onkaan...

Lähetetty: 07 Tammi 2007 00:49
Kirjoittaja Monteonisti
Tarkista myös ohjaustehostimen paineanturi! 8)

heijjaus

Lähetetty: 08 Tammi 2007 20:38
Kirjoittaja Mondi
No se on yleinsä tyypillinen vika. Venttiilikopan tiiviste vuotaa sinne tulppien juureen. Kierrokset välillä käy tosi alhaalla ja tuntuu että auto sammuu. Kun otat tulpan pois tai pelkän tulpanjohon, näät jo siitä, että missä tulpilla on öljyä. Tiiviste vaihtoon ennen kuin se aiheuttaa lisä vahinkoja.

Lähetetty: 08 Tammi 2007 20:46
Kirjoittaja Vompa
Kiitos neuvoista, pitääpä tosiaan tarkistaa tuo kopan tiiviste.

kopantiiviste

Lähetetty: 12 Tammi 2007 12:46
Kirjoittaja Mondi
Juuri tuossa eilen vaihdoin omaani. Nimeltä mainitsematon liike toivalassa aiheutti melkein konerikon omilla hienoilla säädöillään, karkas öljyt 6x koneesta ennen motaria. Oli kopantiiviste paikoittain palanu ja kovettunu. Nyt taas iskussa hyvin ja ei heijaa vielä ainakaan (=