Sivu 1/1
Mondeon penkinlämmittimissä vika?
Lähetetty: 13 Joulu 2006 16:30
Kirjoittaja hege
Farmari mondeo vm-94 1,8! Penkinlämmittimet lähtee itsestään päälle aina, kun sammuttaa auton ja laittaa uuestaan käyntiin! vänkärin p-lämmittimen ku sammuttaa ni ok. mutta sitte ku käynnistät auton ni taas perse paistuu.. kuskin p-lämmitin tekee saman tai ei toimi ollenkaan! Mikäköhän?
Ja kyllä NYKII TUO MONDEO... vissiin ominaisuus fooooordille!
Oon lueskellu noita nykimis juttuja ( joku erg, egr mikä se ny sitte olikaan pitäs tukkia vai?) Missäköhän se on ja minkälainen?... ETTÄ SEMMOSTA!!
KIITOS JO NÄIN EUKÄTEEN!

Lähetetty: 13 Joulu 2006 16:59
Kirjoittaja Immo
http://www.btinternet.com/~madmole/Refe ... GR%20Valve
Tuolta löytyy kuva venttiilistä ja sehän löytyy sieltä virranjakajan takaa
Lähetetty: 19 Maalis 2007 16:32
Kirjoittaja frozzu
Lainaanpa tätä ketjua omaan asiaani myös. Eli minulla ei toimi penkinlämmittimet lainkaan, ei kumpikaan etupenkki. Penkkien tjsp. sulake on tarkistettu ja on ehjä. Auto on -93 Mondeo 2.0. Mistä voisi vikaa lähteä paikantamaan?
Lähetetty: 19 Maalis 2007 19:22
Kirjoittaja lajama
frozzu kirjoitti:Lainaanpa tätä ketjua omaan asiaani myös. Eli minulla ei toimi penkinlämmittimet lainkaan, ei kumpikaan etupenkki. Penkkien tjsp. sulake on tarkistettu ja on ehjä. Auto on -93 Mondeo 2.0. Mistä voisi vikaa lähteä paikantamaan?
Johdot voi olla murtunu poikki penkin alta. Omassa mondeossa kuskin penkissä juuri näin. Selkänojassa toimii, mutta istuimessa ei...
Lähetetty: 19 Maalis 2007 19:23
Kirjoittaja tupu
frozzu kirjoitti:Lainaanpa tätä ketjua omaan asiaani myös. Eli minulla ei toimi penkinlämmittimet lainkaan, ei kumpikaan etupenkki. Penkkien tjsp. sulake on tarkistettu ja on ehjä. Auto on -93 Mondeo 2.0. Mistä voisi vikaa lähteä paikantamaan?
Ensin mitataan tuleeko sinne penkin alle virtaa, jos ei, vika ei ole itse penkissä. jos tulee, niin mitataan istuinlämmittimen vastus, jos ei näytä mitään, niin jompikumpi vastus rikki tai johto poikki.
Lähetetty: 19 Maalis 2007 19:57
Kirjoittaja Poude
Pärkkele itelläki korjattiin ja talven pelas, ny ei enää, no ei sitä enään tarvikkaan.
Lähetetty: 21 Maalis 2007 22:03
Kirjoittaja artss
Juu eli jos penkin piuhois ei oo vastusta nin rohkeesti jakkara irti ja verhoilua auki.
Lämmitin on sellainen ohut "matto" itel oli piuha irronnut tinauksesta siit elementin keskeltä.
Ei paha homma mut helpoin penkki irrottaen tehdä.
Lähetetty: 25 Maalis 2007 01:11
Kirjoittaja Monteonisti
Yleensä piuha poikki läheltä sisäänmenoa ja helppo korjata! 8)