Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Mietin, että laitanko H7-halogeenien tilalle Osramin Night Breaker Speed 450 -ledit vai jotkut muut? Nämä ja kaksi muuta Osramin H7-led-mallia on Osram listannut kyseisessä Fiestassa toimiviksi. Speed 450 menee ihan sellaisenaan halogeenin tilalle ja isolla peräosalla varustetut kaksi muuta mallia (Smart ja Start) vaativat Osramin adapteripalikan 64210DA02 käyttämistä. Speed on Osramin ilmoituksen mukaan tehokkain.

Valostore, jota pidän laadukkaana kauppana, myy Purelux Blaze LED H7 -ledejä, joista Valostore on mitannut laboratoriossaan 4835 lm/kpl. Näistä tulisi lähivaloa keulalle lähes 10 000 lumenia. Lopullinen valokuvio on vain arvoitus.

Onko kenelläkään kokemuksia mikä laatu-led toimii Fiesta Mk 8:n halogeeniumpiossa? :thumbup:
Cmaxdiesel
Viestit: 38
Liittynyt: 29 Touko 2026 18:48

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja Cmaxdiesel »

Oho, vihdoin siis tieliikennehyväksyttyjä ledejä saa laittaa autoon suomessa, luulin että tämä on ikuisuusprojekti joka ei jostain syystä ikinä toteudu, eiköhän ne siis vihdoin asiallisia ole myös häikäisyn suhteen.

Edit. Ei ne suomessa ole edelleenkään sallittuja vaikka monessa eu maassa jo vuodesta 2020.

Traficom etenee etana vauhtia asiassa.
Cmax 2016 2.0 tdci 150 hv powershift - käyttis
Cmax 2010 1,6 ecoboost 182 hv manuaali - edellinen käyttis
Taunusautomaatti
Viestit: 3162
Liittynyt: 29 Tammi 2021 22:31

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja Taunusautomaatti »

Kun ei vaan ehtisi Fiesta paaliin ennenkun virallinen lupa ledeille tulee.... :lol:

Siihen asti suikkalakki hylkää auton armotta kun hokaa valkoisemman valon....
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Cmaxdiesel kirjoitti: 21 Elo 2026 11:38 Oho, vihdoin siis tieliikennehyväksyttyjä ledejä saa laittaa autoon suomessa, luulin että tämä on ikuisuusprojekti joka ei jostain syystä ikinä toteudu, eiköhän ne siis vihdoin asiallisia ole myös häikäisyn suhteen.

Edit. Ei ne suomessa ole edelleenkään sallittuja vaikka monessa eu maassa jo vuodesta 2020.

Traficom etenee etana vauhtia asiassa.
Toisin kuin monissa muissa maissa Suomessa näitä ei ole hyväksytty. Laatuvalmistajien Road legal -listat ja mukaan tulostettavat hyväksyntätodistukset eivät päde Suomessa. No vähänkään uudemmissa autoissa tahtoo olla ledit jo ihan vakiona.

Tietysti Fiestaan leiman ajaksi halogeenit tilalle ja muutenkin kiinnostaa, etteivät ledit aiheuta hajavaloa. :thumbup:
Deippa
Viestit: 545
Liittynyt: 02 Touko 2012 11:52
Paikkakunta: P-Pmaa

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja Deippa »

Philipsit (H7) on kyllä toimineet itellä smaxissa, toinen setti jo menossa. Auriksen linssivalossa ei oikein toimineet, siihen tilasin ledperfiltä linssivalaisimeen tarkoitetun polttimon ja nyt ei jätä epämääräisiä varjoja. Kuvio toki oli kunnossa philipsin perusledillä, mutta jätti ikäviä varjostumia.

Foortiin oon yrittäny vaihtaa halogeenit leimalle (kerran unohtu, ei haitannu) ja auris on käyny aina leimalla ledit paikoillaan, mutta siinä tosiaan linssi tekee kuvion, jolloin valonlähteellä ei merkitystä eikä nähtävissä mikä se on.
S-MAX -10 2.0TDCI 140hv Titanium Business
Ex: Mondeo Mk3 -07, 2.0TDCI 130hv Titanium
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Tässä Fiesta-mallissakin lähivalo on toteutettu linssillä. Saapa nähdä minkälainen valokuvio tulee, kun lyö ledit keulalle. Pitäis vain muistaa hankkia ne jossain välissä.

Aiemmissa kärryissä olen käyttänyt erikoiskirkkaita, mutta määräysten mukaisia H7-polttimoita. Niitä sai vaihtaa kerran vuoteen eivätkä ole ihan halpoja.
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Tilasin sitten Fiestaan Osramin H7-ledit, vaikka eivät mitään halpoja olekaan. :thumbup: Niitä ei saa ainakaan Suomesssa ihan joka kaupasta (jos mistään) ja siksi päädyin tilaamaan ne sellaisesta nettikaupasta kuin Toraz, joka on slovakialainen, mutta suomenkieliset sivut löytyvät.

Osramilla on H7-ledeistä useampaa eri mallia, joista SPEED 450 -malli (SP 450) on täysin tavallisen H7:n mallinen ilman kannasta pistävää jäähdytysripaa ja siksi se sopii jokaiseen H7-polttimoa käyttävään autoon. Tämä "peräosaton" malli hönkii lämmön umpion sisäpuolelle jonka takia Osramin esitteessä lukee kekseliäästi "DE-ICING FUNCTION". :lol: SP-mallista kahta eri versiota, joista uudemman paketissa lukee +450% ja sen EAN-numero on suurempi. Asian mutkistamiseksi lediä löytyy sekä 1 kpl:n että 2 kpl:n pakkauksissa, joista 2 kpl:n pakkauksessa kappalehinta on edullisempi.

Torazista löytyy Torazin tuotenumerolla 3815:
https://www.toraz.fi/p/osram-h7-speed-2 ... 6000k-2kpl

Sieltä löytyy vanhempaakin versiota, mutta hinta on sama. Toimitus tuli Suomeen alle viikossa ja tupsahti Matkahuollon automaattiin.

Fiestan manuaalissa neuvotaan irrottamaan ajovaloumpio polttimon vaihtoa varten, mutta ainakaan minä en niillä ohjeilla saanut umpiota irti vaan se jää kinnaamaan lokasuojaan ja muovipaneelin alle. Siispä laitoin ruuvit ja muovikiinnikkeen takaisin ja vaihdoin polttimot umpiot kiinni autossa. Hieman sorminäppäryyttä ja taskulamppua niin onnistuu, ellei kädet sitten ole kuin Karelinilla. :D

Ennen vaihtoa merkkasin halogeenien valokuvion seinään ja vaihdon jälkeen totesin, että Osramin H7-ledeillä valokuvion yläreuna pysyi just eikä melkein samana, mutta kirkkaustaso nousi melkoisesti. En ole vielä ehtinyt ihan pimeässä ajamaan, mutta ainakin hämärässä tien reunaviiva erottuu ihan eri tavalla kuin halogeeneilla. Hajavaloa ei näyttäisi tulevan yhtään.

Että ainakin tähän asti näyttäisi toimivan.
Taunusautomaatti
Viestit: 3162
Liittynyt: 29 Tammi 2021 22:31

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja Taunusautomaatti »

Paljonkohan se hönkii lämpöä umpioon? Ei kai enempää kuin halogeeni kuitenkaan?

Mahtaako tuo fiesta umpio olla samanlainen kuin MK4 mondeo eli on periaatteessa helppo irrottaa kunhan hokaa missä kulmassa se tulee ulos....tulee ja menee vain kun kaikki kallistukset on juuri täsmälleen oikein....
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Taunusautomaatti kirjoitti: 21 Syys 2026 12:24 Paljonkohan se hönkii lämpöä umpioon? Ei kai enempää kuin halogeeni kuitenkaan?

Mahtaako tuo fiesta umpio olla samanlainen kuin MK4 mondeo eli on periaatteessa helppo irrottaa kunhan hokaa missä kulmassa se tulee ulos....tulee ja menee vain kun kaikki kallistukset on juuri täsmälleen oikein....
Osramin teknisissä tiedoissa H7-ledin tehoksi ilmoitetaan 16W. Tästä pyöreästi vain noin puolet muuttuu ledissä lämmöksi kiitos ledin hyvän hyötysuhteen eli ei sinne umpioon jää lämpötehoa kuin luokkaa 8 W. Toki riippuu siitäkin miten hyvin sähkömagneettinen säteily eli tässä tapauksessa valo pääsee poistumaan umpiosta. Puhutaan kuitenkin aika pienestä lämpötehosta.

Vrt. halogeeni (55 W) tuottaa lämpöä lähes 50 W. Toki iso osa on lämpösäteilyä.

Fiestaan on yllättävän helppo vaihtaa ajovalopolttimo umpiota irrottamatta, koska umpioiden takana on tilaa. Ja Osramin SP450-malli menee heittämällä halogeenipolttimon tilalle, koska se on kooltaan just sama. Radiokin tuntui edelleen kuuluvat eli EMC-puoli on kunnossa. :thumbup: Osramilla on myös noita jäähdytysrivalla varustettuja H7-ledejä (mallit Smart (SM) ja Start (ST)) ja yhteensopivuustaulukon mukana ne vaativat Fiestan kohdalla Osramin adapteriosan 64210DA02 käyttämistä.

Harkinnassa oli Valostoren myymät Purelux Blaze H7 -ledit. Niilläkin on hintaa ja Valostoren tuntien voi odottaa myös jonkinlaista laatua. Tehoa ainakin on julmetusti, sillä Valostore on mitannut tehonkulutukseksi 55 W ja valovirraksi yli 4800 lm per polttimo. Näillä saisi lähivaloa lähes 10 000 lumenin verran.... :shock: Toki kannassa oleva jäähdytysripa aiheuttaa sen, että Fiestan polttimon kiinnikerengas ei sovi ja polttimo pitäisi viritellä muulla tavalla kiinni. Liekö em. Osramin adapteri toimisi näiden kanssa.
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Noniin, nyt voi todeta, että Osram Night Breaker Speed 450 H7 -ledeillä näkee pimeässä. Ihan päivänselvä vaikutus ajomukavuuteen - ja varmasti myös turvallisuuteen. Voin suositella! :thumbup:

Vaihdoin kaukovalojen polttimoiksi Philips X-tremeVision Pro150 -halogeenit (H1), kun sattui varastosta löytymään avaamaton pakkaus. Kaukovalojen polttimot on kyllä tässä Fiesta-mallissa erittäin helppo ja nopea vaihtaa. Ei kyllä ollut lähivalopolttimoidenkaan vaihto kummoisempi juttu.

Nyt kelpaa ajella pimeässä. :D
chucknorris_1
Viestit: 30
Liittynyt: 29 Huhti 2024 15:27

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja chucknorris_1 »

Mulla on aivan sama mitkä kynttilät keulalla palaa. Tarpeeksi ei näe kuitenkaan.
Kumma juttu, miten polttimot ovat ottaneet näin kehityksessä takapakkia. Varusmiehenä, kun oli kiire lomilta kassulle näki aivan riittävästi vaikka 6V tasavirtalaturi pukkasi tehoa siihen ainoaan toimivaan polttimoon.
Nykyään kaiken maailman LEDit eikä silti näe :D :lol:
Deippa
Viestit: 545
Liittynyt: 02 Touko 2012 11:52
Paikkakunta: P-Pmaa

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja Deippa »

Jotku ilkeämieliset ovat väittäneet että johtuisi kuskien ikääntymisestä :mrgreen: MUTTA tähän en itse usko, vaan huomaan vain joka syksy kattelevani joko uusia lisävaloja tai traktoriin lisää työvaloja kun tuntuu että ei nää tarpeeksi hyvin 8-)
S-MAX -10 2.0TDCI 140hv Titanium Business
Ex: Mondeo Mk3 -07, 2.0TDCI 130hv Titanium
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Jotkut kiillottelevat umpioiden samentuneita muovilinssejä, että valo menisi paremmin läpi. Tai vaihtavat umpion uuteen.

Silmänkin samentuneen linssin voi vaihtaa uuteen. :thumbup: Yhden kalliin umpion hinnalla. Ja kuulemma kestää samentumatta paremmin kuin alkuperäislaatu. :lol: Enempää en asiasta tiedäkään.
chucknorris_1
Viestit: 30
Liittynyt: 29 Huhti 2024 15:27

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja chucknorris_1 »

Leikki sikseen. Kehitys on mennyt huimasti eteenpäin ja itse pidän nykyaikaisia LED-valoja erittäin hyvinä. Adaptiivisuus on hieno yhdistelmä häikäisemättömyyttä vastaantulijalle mutta itselle kuitenkin maksimaalinen näkyvyys tienpenkoille jne.
En omaa kokemusta laser-valoista jotka kollegojen perusteella ovat vielä parempia.
Tessu
Viestit: 1912
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja Tessu »

En tiedä mitä ihmeen polttimoita toiset autoihinsalaittelee kun häikäsee hyvin vastaab tulijalle sisälle?
Sellasten asentelijoille vedän aina pitkät pääll ä vastaan,eiköhän ala joskus mietityttää miksi vastaantulija niin teki...
Joskus maailman aikaan vielä poliisit noihin puuttu mutta nythän niillä ei ole aikaa oikeen mihinkään tarkkailuun.
Ainakaan täällä ruuhkasuomessa ei ee mitää lisäpitkillä jos ei pimeässä aja pääasisssa,melkee mennää auto toisessa kiinni,toisilla ei pala kun joku kesäkekäle ja toisilla nokka valoa täynnä.
JiiHoo
Viestit: 561
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Tessu kirjoitti: 23 Syys 2026 15:46 En tiedä mitä ihmeen polttimoita toiset autoihinsalaittelee kun häikäsee hyvin vastaab tulijalle sisälle?
Sellasten asentelijoille vedän aina pitkät pääll ä vastaan,eiköhän ala joskus mietityttää miksi vastaantulija niin teki...
Joskus maailman aikaan vielä poliisit noihin puuttu mutta nythän niillä ei ole aikaa oikeen mihinkään tarkkailuun.
Ainakaan täällä ruuhkasuomessa ei ee mitää lisäpitkillä jos ei pimeässä aja pääasisssa,melkee mennää auto toisessa kiinni,toisilla ei pala kun joku kesäkekäle ja toisilla nokka valoa täynnä.
"Kiinan ksenonit"? Oman kokemukseni mukaan niistä lähtee hajavaloa yläviistoon siihen malliin, että lähivaloillakin liikennemerkit ja kaistaopasteet loistavat... Tai miksei huonolaatuiset leditkin ammu valoa minne sattuu.

Toinen ääripää on sitten laatuledit, esim. Osram, joilla valokuvio on sama kuin halogeeneilla. Turha sitä valoa on hukata taivaalle ja valaista vastaantulijoita. On kyllä sitten hintaakin....

Ainakin ennen autokoulussa ja autokoulun kirjassa kiellettiin katsomasta vastaantulijan valoja. Valojen tuijottaminen on siis selvä virhe kuljettajalta eikä taitava kuljettaja sellaista harrasta. Jos omat valot ovat umpisurkeat, tuolla pimeässä mennään pupillit suurina ja sitten muiden valot näyttävät turhan kirkkailta. Ja iän myötä kaihi hiipii ja häikäistyminen lisääntyy. Tapahtuu sama ilmiö kuin likaisessa tai naarmuisessa tuulilasissa: vastavaloon ei meinaa nähdä mitään.

Ainakin otsikon malliseen Fiestaan suosittelen lämpimästi noita Osramin ledejä. :thumbup:

https://www.osram.com/ecat/NIGHT%20BREA ... P_4073768/
hapelo
Viestit: 1222
Liittynyt: 24 Touko 2018 21:03
Paikkakunta: Kaukas

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja hapelo »

Tessu kirjoitti: 23 Syys 2026 15:46
Ainakaan täällä ruuhkasuomessa ei ee mitää lisäpitkillä jos ei pimeässä aja pääasisssa,melkee mennää auto toisessa kiinni,toisilla ei pala kun joku kesäkekäle ja toisilla nokka valoa täynnä.
Jep👍
Lähes ikäni asunut pääkaupunkiseudulla,komppaan tätä.
Mutta nyt kymmenen vuotta "korvessa".Aina naureskellut niille lisävaloille...en enää.Lisävalot/pitkät eivät ole mahtailua täällä kun noita karvaisia kavereita on todella paljon,toki en ole vielä kirahviin törmännyt🤔

Onneksi nykyjään tulee liikuttua pääosin valoisan aikaan,ainoa osuma on n.9v. sitten kun otin yhteen SS-Fiestalla supikoiran kanssa.Onneksi osui aivan keskelle,ala huuli p*askaksi...tai ainakin niin luulin.No sitten korjaamolla sanoivat että täällähän on paljon muovia säleinä...korjauskustannukset yli 1,5K€.No ne meni vakuutuksen piikkiin
:ford: "Esko" Escort 1300 Sport -74,"Tauno" Taunus 2.0L -77,"Mustikka" Fiesta Titanium 82hv -10,"Mirri" Fiesta Sport Silver 134hv -12,nyt Fiesta ST 2018 248HP "Lumikki"
Deippa
Viestit: 545
Liittynyt: 02 Touko 2012 11:52
Paikkakunta: P-Pmaa

Re: Laadukkaat H7-ledit Fiesta Mk 8:aan (2018)

Viesti Kirjoittaja Deippa »

Joo, ei itelläkään ole kotoa ku 5km pimeetä tietä enne katuvaloja ku kylälle ja kaupunkiin päin lähtee, mutta kyllä se lyhytkin taipale on sangen ikävä ajaa jos ei mitään nää. Ja vastaantulevia varten tarttee noi lyhetkin saada ledeillä valaisemaan kunnolla pikimustaa tietä
S-MAX -10 2.0TDCI 140hv Titanium Business
Ex: Mondeo Mk3 -07, 2.0TDCI 130hv Titanium
Vastaa Viestiin