Mondeo 2004 1,8 - P0401 EGR restricted flow

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Larppanen
Viestit: 101
Liittynyt: 27 Maalis 2025 08:47

Mondeo 2004 1,8 - P0401 EGR restricted flow

Viesti Kirjoittaja Larppanen »

Tutulla tämmönen ongelma otsikon kaarassa, eli kyseinen koodi ja vikavalo taulussa.

EGR vaihdettu uuteen, vikakoodin nollauksen jälkeen pystyy ajelemaan muutamia kymmeniä km kunnes sama vikakoodi tulee taas.
Auto katsestettu äskettäin, ei huomautuksia päästöissä yms ja vikavalokin pysyi poissa katsastuksen ajan.
Auto toimii normaalisti vaikka vikakoodia ei nollaa.

Vaihteeksi outo potilas itselle, ainakin tällä hetkellä, oliko tässä jotain vakiopaikkoja mistä voisi lähteä vikaa etsimään?
MItä kautta pakokaasut kiertää pakopuolelta EGR:n läpi imupuolelle, en äkkiseltään mitään putkistoja nähnyt, EGR-venttiilille menee vain jäähdytysletku? Saako tuota systeemiä siis rassattua mitenkään auki?
Ford Kuga mk2 2015
2.0 TDCi 180 AWD automaatti
Larppanen
Viestit: 101
Liittynyt: 27 Maalis 2025 08:47

Re: Mondeo 2004 1,8 - P0401 EGR restricted flow

Viesti Kirjoittaja Larppanen »

Jotain taisi ulkomaan foorumeilta löytyä asiaan liittyen:

Usealla tullut samaa vikaa, vaikka mitään ei ole ns. rikki tai tukossa. Liittyy moottorijarrutukseen isolla vaihteella taajamanopeudessa, joka sotkee MAP:n painelukemaa samalla kun EGR on auki, jolloin ECU saa mielestään virheellistä tietoa MAP:lta (eli ei täsmää siihen lukemaan mitä pitäisi olla kun EGR auki, vaikka se onkin auki ja toimii oikein) ja tarpeeksi monta kertaa tapahduttuaan sitten lyö tuon vikakoodin ja valon päälle, siksi pystyy ajamaan jonkin aikaa nollauksen jälkeen ilman vikailmoa. Samaten vikavalo poistuu/pysyy poissa kun muuttaa ajotapaa niin että välttää moottorijarrutuksia isolla vaihteella taajamanopeudessa. Jotenkin ulkomuistista noin, mutta siis enemmänkin ECU:n koodauksen bugilta yhdistettynä kilometrejä nähneeseen koneeseen noissa olosuhteissa kuulostaa.

Pitää kuitenkin tuo MAP kaivella esille (ilmeisesti jossain imusarjan alla semipiilossa?) ja putsailla ensihätään, josko auttaisi pitämään koodin ja vikavalon poissa.
Ford Kuga mk2 2015
2.0 TDCi 180 AWD automaatti
Vastaa Viestiin