Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
ynjevi kirjoitti: ↑14 Huhti 2022 20:40
Kun enää tarvii autoa vain liikkumiseen (ei egoon ja sladien esittelyyn videoina), niin joku sopivan korkuinen ajoneuvo se olisi.
Nyt kun otit asian esille niin en mäkään niitä videoita kesäisin luistattelusta kuvaa egon ja esittelyn vuoksi, vaan tuo sivuluisussa ajaminen on vaan niin hiton hauskaa. Varmasti Kaukonen vetää leveemmin ja Sivonen kovempaa, mutta fuck that, pääasia että auton ratissa viihtyy Sitä paitsi täällä aikanaan njietro, JyriN ja Kreivi väittivät yhteen ääneen ettei alle 150hv takavetoauto mene asfaltilla sivuluisussa, ja kun kuvasin vuosien mittaan videoita tuli kritiikkiä mm. että näkyy vaan ratin kääntely -> ei voida todentaa menenkö luisussa vai en, joten 2018 sopivassa kelissä (valaistus/näkyvyys) kuvasin viimeisen videon Sierralla ja viime ja sitä edellisenäkin kesänä Omegalla tuli kuvattua vielä uutta videota, joista pitäisi kyllä näkyä että miten laiskakin takaveto taittuu, jostain syystä em. mainittuista nimimerkeistä ei ole kuulunut enää ihmeemmin ja videot ovat saaneet jopa ihan peukkujakin tässä neljän vuoden aikana. Että näin
Jos on menossa rengaskauppaan ostamaan kesärenkaita niin nyt pitää ostaa samalla myös ens talven nastarenkaat, koska ne loppuu, 80 % on tullut venäjältä, mutta ei tule sitten enää. Näin sanottiin radiossa.
Ei tästä ole kauaakaan kun ilmoitettiin, että kotimainen vanha perunakin loppuu, no cittarissa oli jo uutta kotimaista perunaa 29.90 €/kilo..
Niin, Nokialaisten osalta ainakin olen tämän kuullut että 80 prosenttia tulee Venäjältä. Edit: Olikohan vielä tarkennusta ... juu, Nokian henkilöautojen renkaista 80% tulee Venäjältä.
Viimeksi muokannut Freeze, 19 Huhti 2022 10:02. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Exä: Ford Focus EcoBlue 1,5 TDCi Titanium A8 2018, 120 hv Nyxä: Kia Niro EV Business Premium 64.8 kWh 2023, 207 hv
Naisen logiikka. Se jaksaa aina yllättää vaikka vasta yli 42 vuotta naimisissa oltu. Aika hyvä saavutus kun ihan ventovieraan kanssa mennään vihille.Tänäänkin sohvajumppaa piti harrastaa kun muutama viikko sitten noita huonekaluja kannettiin erijärjestykseen. Huomasi että ei hyvä eli palataan siihen takaisin tilaan josta lähdettiin. Hyvä puoli että aika ei käy pitkäksi
Freeze kirjoitti: ↑16 Huhti 2022 16:31
Niin, Nokialaisten osalta ainakin olen tämän kuullut että 80 prosenttia tulee Venäjältä.
Venäjältä tullu ite ostettua useampi sarja nokialaisia. Ja kaikissa mainittu valmistuspaikaksi juuri Venäjä.
Se hauska ero siinä sieltä ostaessa oli, että olivat yli puolet halvempia kuin Suomesta ostaessa Mutta ei kyllä viallisia sattunut kertaakaan tulemaan.
Samaa tavaraa ne kait on kuin suomessakin tehdyt, smaoista raaka-ainesta.
Venäjällä ei voi olla suomen hinnat koska kukaan ei siellä niillä ostaisi mitään.
Samanlainen esimerkki on nortonin virustorjunta softa, kun ostaa epsanjan sivuilta saa 1/3-1/2 osa hinnalla kuin suomen vastaava.
Autovuokrauksissa ollut samanlaisia tapauksia...eli jos katsoo vaikk avis.de, avis.fi, avis.it, avis.se niin antaa erilaisia hintoja samaan paikkaan...ja kaikista voi varata.
Venäjälle ei taida olla vähään aikaan asiaa ostelemaan mutta virostakin saanee halvalla...
Vähän yleistä höpinää mutta onko muut foorumilaiset hoksannu tätä halvempaa keinoo seurata Formuloita suorana eli F1TVPro, 13e kuukausi ja saa Google Playn kautta myös äly-TV:hen, jos ei halua tietokoneelta katsella
Oottelen just parhaillaan että milloin Imolassa alkaisi lämppäri kierros ja sammuisi kaikki punaiset valot
Eikös nämä Formulat ole menneen talven lumia mitä katsomiseen tulee. Sovitaan kuka saa voittaa eli tallipeliä kyseessä. Kun normi kilpailuissa pitää aina voitosta ajaa.
Renee kirjoitti: ↑24 Huhti 2022 18:30
Eikös nämä Formulat ole menneen talven lumia mitä katsomiseen tulee. Sovitaan kuka saa voittaa eli tallipeliä kyseessä. Kun normi kilpailuissa pitää aina voitosta ajaa.
No tuota... talli määräyksellähän se DC:kin päästi Häkkisen Jerezissa ohi back in 1997 , mutta mun mielestä riippuu hyvin pitkälti radasta ja olosuhteista kuinka jännittävä kisa tulee, ainakin tänään oli Imolassa meno kuin V10-aikakautena konsanaan
Mikä ihmisiä oikein riivaa. Keittiön kaapistot mustaa pitää olla. Sauna mustaa paneelit ja lauteet. Varmaa savusaunaa matkitaan ja varmaan halpakopio tulee. Samoin autojen takalasiit pitää tervata kun ei näy risteyksessä enään vieressä olevan laisien läpi että tuleeko sieltä tulijoita. Monosen frman autoissa sen kalvotuksen ymmärtää.
Kuulehan kun jotkut kuljettaa lapsia autossa ja se kalvo estää aurinkoa porottamasta pienokaisia. Ja estää se pitkäkyntisten näkemästä nopealla vilkaisulla oisko autossa jotain arvokasta.
Itse en mersuun ole kalvoja laittanut, on ruksittu tummat lasit jo ostohetkellä. Näkyy olevan jopa polarisoitu tummennus, ei häikäise aurinko matkoilla sivusta paistaessa. Oikein hyvä ominaisuus, valitettavaa että jotkut joutuu sitten oikeasti katsomaan liikennettä eikä naapurin auton läpi missä kuolleita kulmia syntyy varmasti!
Vähän sama kun pakettiauto ajaa viereen peittää näkemäalueen ja se joustava liikenne kärsii tällöin. Tätäkö tarkoitit kuolleella kulmalla?8
Samoin ennen 70 luvulla kun ei ollut lisäjarruvaloja ja katsottiin jonossa edellisen auton jarruvaloja niin tietää edessä kulkevien autojen tekemiset. Näkyy noita peräkolateita tapahtuvan kummiskin.
Tämä on kyllä niin suurta roskaa/kusetusta, kuin olla ja voi..
Kuljetusrobotit vievät pikkuostoksia perille Espoossa, mutta Starshipin silmissä siintää suurempi mullistus, joka vähentäisi autojen määrää kaduilla.
"Toimintamme on kannattavaa", kyllä kai jos joku pässi(Euroopan keskuspankki) on siihen sijoittanut satoja miljoonia..jos edes toisi muutaman keppanan, mutta ei, tosta ei tule mitään, aprillipäivä meni jo, eihän tästä ole pitkää aikaa kun Posti kuvitteli hoitavansa lähetykset drooneilla.. https://www.hs.fi/talous/art-2000008782988.html
Yksi hyvä juttu näissä roboteissa on ne ei roskaa luontoa. Tuli mieleen kun putsailin tievierustaa tässä tänään. Oli karkkipussia pullon korkkia ja mahorkkamiehiä unohtamatta Mallu aski ja lukematon määrä tumppeja. Ilmeisesti jokainen haluaa asua slummissa jossa rotat on kotieläimenä kun toi roskanlaitto siinä tienvarressa olevaan roskikseen on niin vaikeaa.
Volvomiehet ovat tarkkoja oikeuksistaan, tuli Hovista 692 € korvauksia..
Pari tonnia maksaneen Volvon öljyvuodosta yli 50 000 oikeudenkäyntikulut – voittajista ei jäänyt epäselvyyttä https://www.is.fi/autot/art-2000008887525.html
yritäedes kirjoitti: ↑07 Kesä 2022 14:56
Mitähän mahtaa olla nuo "Clubi tuoteet"
lisään tuonne mitä fb:Ssäkin ollut myynnissä eli kilpilevy, tarroja . jos tässä saan hierottua jonku t-paita- / huppari/ lippis jne diilin nii niitäkin tulee sitten
Sattuuhan noita typoja. Mä en hirveesti vaan niistä kehtaa sanoo, ku oon itse sattumoisin lukihäiriöinen mutta..
Asiasta kolmanteen, taitaa se olla niin että yksi Fordi pitää olla että pääsee liikkeelle; kummatki Omegat "rikki" niin ilman Focusta pitäs kulkee Jopolla
Täten kansalle muistutetaan että jos autossa on takuuaikana havaittavissa vikaa pitää ottaa yhteyttä huoltoon siihen merkki. Tässä juttu kun yksi puhelinsoitto voi maksaa 12000€
Vain 88 000 km ajettu Tesla hajosi heti takuun umpeuduttua – ei korvausta https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/0 ... 643f93d35b
0
Renee kirjoitti: ↑27 Kesä 2022 11:15
Täten kansalle muistutetaan että jos autossa on takuuaikana havaittavissa vikaa pitää ottaa yhteyttä huoltoon siihen merkki. Tässä juttu kun yksi puhelinsoitto voi maksaa 12000€
Vain 88 000 km ajettu Tesla hajosi heti takuun umpeuduttua – ei korvausta https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/0 ... 643f93d35b
0
Joopa joo, mutta tätäkään asiaa ei ole käsitelty kuluttajariitalautakunnassa tai käräjäoikeudessa, tiedä sitten pitäisikö..jos ukko ei ole tajunnut, että Tesla leviää käsiin ylipitkällä 8 v takuuajalla takuuaikana vaikka olikin sen työntänyt pikku kullannupulleen, niin kärsiköön nahoissaan..uuden Teslan ostajilla ei ole pikkurahoista pulaa, selittäköön mitä selittää "lakimiestensä välityksellä"..