focus tdi 2.0 vm 2010 automaattivaihteen keppi jumissa?

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Juhav
Viestit: 2
Liittynyt: 09 Helmi 2021 14:46

focus tdi 2.0 vm 2010 automaattivaihteen keppi jumissa?

Viesti Kirjoittaja Juhav »

Mikähän lie vikana, onko muilla ollut ko. ongelmaa? Focus 2010 tdi 280 t ajettu, yllättäen automaatti vaihteiston vaihdkeppi jumittui pykällyspuolelle +/- vaihtamien kyllä toimi mutta ei saanut kuin väkivlloin D lle ja runnomalla sieltä P lle. Onkohan kenellekään tuttu juttu? Keppi on todella jäykkä, aikaisemmin toimi todella keveäsiti ja moitteettomasti. Olisin hyvin Kiitollinen jos jotain apua tai vinkkiä saisin.
Renee
Viestit: 5411
Liittynyt: 09 Tammi 2014 18:51

Re: focus tdi 2.0 vm 2010 automaattivaihteen keppi jumissa?

Viesti Kirjoittaja Renee »

Onko laatikko tämä 6 Speed Trans Powershift vai joku muu.
Tulisi ensimäiseksi mieleen jarrupoljin ja se kun vapauttaa solenoidin että voi laittaa vaihteen silmään.Antaakohan tästä viasta mitään vikakoodia.Ja alkoiko samaan aikaa kun pakkaset.Eli onko lähtiessä tämä ongelma.
Tuossa muuta juttua.Öljyjä vaihdeltu kiltisti ja muutenkin laatikko on kunnossa ennen tätä ongelmaa.
viewtopic.php?f=3&t=26321
Volvo 850 1995 farmari 2.432 bensa manuaali
Mondeo 2015 1.5 bensa ecobooster manuaali
Juhav
Viestit: 2
Liittynyt: 09 Helmi 2021 14:46

Re: focus tdi 2.0 vm 2010 automaattivaihteen keppi jumissa?

Viesti Kirjoittaja Juhav »

Kiitos vastauksesta. Juu se kait se on 6 vaihteinen pover sifti. Alkoi ajossa kun käytin vaihtajalla niin ei antanut palautta keppiä D asentoon. Tietokonen näytti jotain transmission con.... jotain mutta se häipyi sitten. Öljyjä on vaihdettu huolto tietojen mukaan aiemminkin ja itsekkin vaihdoin n 20 tuhatta sitten. Väkipakolla kepin saa liikkumaan ja autonkin, ainakkin eteen ja taaksen. En ole uskaltanut lähteä kokeileen vaihataako miten ajossa. Vaikuttaisi että loota muuten pelittää kyllä, mutta jokin vain jumittaa sitä keppiä. Joku automaatti korjaaja arveli vaijerin jäätymistä. Jollakin on vaihteistolle vaihdettu akkuja huolloissa. Ei kait tässä mitään automaattivaihteiston erillistä akkua ole?? En tiedä. Pitää zekata se jarru vaikkakin ei se jarrua painatta anna yleensäkään vaihtaa ollenkan. Pitää kokeilla sulatella jos siinä on vaikka siirtimet jäässä. Tai siinä on jokin sähköhäiriö.
Renee
Viestit: 5411
Liittynyt: 09 Tammi 2014 18:51

Re: focus tdi 2.0 vm 2010 automaattivaihteen keppi jumissa?

Viesti Kirjoittaja Renee »

Jos vika alkoi yllättäin niin toi jossain siirtomekanismissa on jäätä tai muuta voi olla myös varteenotettava seikka. Onko mahdollisuutta saada autoa sulamaan ?
Kyllä siinä on ainoastaan yksi käynnistysakku joka sulla on hyvässä kunnossa ja koska on vaihdettu.
Volvo 850 1995 farmari 2.432 bensa manuaali
Mondeo 2015 1.5 bensa ecobooster manuaali
Vastaa Viestiin