Ei tuo ainakaan hirveästi ole hukannut.
Auto on kyllä ollut lämpimässä tallissa ovet lukitsematta yms. Mutta sillä nyt tässä ei liene kovin isoa merkitystä..
Ei. Mk3 Foccarissa se toimi kuin unelma, Mk4 versio toimii huonommin. Välillä taas lopettaa pyyhkimisen, vaikka tarvetta olisi ja sitten herää uudelleen.
Sulakkeen irroittamalla, en näe muuta keinoa.Rusakko_ kirjoitti: ↑28 Marras 2019 17:17Saako takalasinpyyhkijän jotenkin pois käytöstä niin, että ei lähde viiksen päässä olevasta nipukasta toimintaan? Ajotietokoneen valikoista saa vissiin pois vain sen toiminnon, että lähtee/ei lähde käyntiin peruutusvaihteelle kytkettäessä (kun tuulilasin pyyhkijät päällä).
Focuksen sadetunnistin toimii tosiaan helvetin paljon huonommin kuin edellisessä Mk4 Mondeossani, jossa ne toimi kuin unelma.
Peilien kääntymisen saa valikosta pois.Thonto kirjoitti: ↑27 Marras 2019 00:51 Morjensta pöytään.
Hyppäsinin vankkureihin kun autokuume tuossa kesällä iski päälle. Vankkureiksi valikoitui pakasta vedetty Focus Titanium 2018 125hp S/S M6 erinäisillä kampanjaherkuilla. Olen aika ajoin täällä käynyt silmäilemässä, mutta nyt tuli sitten tarve avautua itsekin hieman tästä autosta vaikka kyyti kaikin puolin on oikein sulavaa omaan tarpeeseen. Alla listattuna erinäisiä huomioita mitä on tullut tästä vastaan.
- Ecomoodi saa auton tärisemään kuin krapulaisen pitkäripaisen takana ennen aamuyhdeksää. Johtunee vissiinki siitä että moottorin balanssi lentää ovesta ulos kun yksi männistä "sammuu" kesken ajon. Bensankulutukseen en ole tällä ekomoodilla havainnut juurikaan merkityksellistä säästöä, joten tulee ajeltua tuolla normaalilla asetuksella ja kun oikein alkaa lapsettaa niin pseudosportti ja parempi kaasuvaste päälle
- Pyyhkijät hyppäävät välillä randomisti ikkunalle kun auton sammuttaa.
- Elektroninen sammuttaessa automaattisesti aktivoituva e-jarru ei välillä aktivoidu ja koska olen sen aktivoitumiseen jo niin tottunut, niin välillä auto on päässyt vierimään pari senttiä kun yksi jalka on jo ulkona ovesta
- Takapaksin kaasujouset tuntuvat melko laiskoilta nostamaan kantta ylös ellei nousua avita reippaasti kun luukun avaa
- Hieman erikoisesti n.kolme viikkoa sitten auton jalankulkijahälyt kilahtivat päälle ja ruutu vilkkui punasena ja auto alkoi jarruttaa itsekseen absit paukkuen. Muuten hieno homma mutta olin ajamassa kauppakeskuksen parkkihallin ramppia alas ja tiellä ei ollut iltasella ristin sielua. Olisiko kenties sitten luullut hidastetöyssyä sielulliseksi olennoksi?
- Kaistaavustin seilaa viivalta toiselle, hyvä homma jos haluaa pelata pingpongia kotterollansa
- Joko ihmiset ovat kateellisia hienoista automaattisista ledivaloistani ja väläytttelevät piruuttaakseen pitkiä päin näköä. Tai sitten tuo automatiikka ei pelaa ihan sataprosenttisesti. Näin on käynyt nyt parikin kertaa.
- Viimeisimpänä ihanuutena kuskinpuoleinen automaattisesti kääntyvä sähköpeili on alkanut rutisemaan ja tänään aamulla ei käänytynyt paikallee ennen kuin sen manuaalisesti napilla käänsin, ja myöhemmin töistä lähtiessä peili kääntyi sitten yli. Ja taas auton pihaan jäädessä peili kääntyi takaisin ikävän rutinan saattelemana. Mikähän tähän auttaisi vai laittaako suoraan takuuseen?
- Ehdotonta kiitosta autossa saa adaptiivinen vakkari, joka on pelastus pitkillä tylsillä ja suorilla taipaleilla. Samoin B/O äänetoisto herättää sisäisen teinin taas eloon rikkaalla äänimailmallansa. Ja ajotuntuma autossa on mielestäni erinomainen ja sopivan jäykkä. Auto ohjautuu oikein kivasti rallipätkillä ja mutkaisilla metsäteillä kaarteisiin ja niistä ulos.
Tässä näitä huomioita. Onko jollakulla ollut samanmoisia kokemuksia ja onko noihin kenties olemassa jotain ratkaisuja?
Ettei herjaisi Bluetoothin pariliitoksesta? Parita puhelin syncin kanssa niin ei huutele, paitsi jos käytät CarPlayta.Teroyaki kirjoitti: Nyt auto ilmoittaa käynnistäessä, että auto on yhteydessä FordPassiin, mutta pyytää samalla tekemään pariliitoksen jotta ilmoitus poistuu. Eikös tuo auton lisääminen sovellukseen ole juurikin tuo pariliitos?
Ikävä kyllä, myös nämä Fordin mukautuvat pitkät on vastaantulijan kannalta aivan yhtä hanurista kuin lähes kaikissa muissakin autoissa.. kyllä ne häikäisee. Ei yhtä pahasti kuin Opelin matriisivalot (vai miksi niitä nyt kutsutaankaan) mutta todella häiritsevästi joka tapauksessa. Tosin parannusta on tapahtunut varmasti jonkin verran jos vertaan perheen edelliseen kärryyn, jota ajaessa lähes jokainen väläytteli vastaan tullessa.
Koska auto on luovutettu? Onko valmistuspäivä tiedossa?Teroyaki kirjoitti: ↑28 Marras 2019 22:31 Hain uuden automaatti Focuksen 1.0 koneella Titanium-varusteltuna Laakkoselta ja autokauppias vielä lopuksi kehui tätä FordPassia ja sen toimintaa, joka oli kuulemma saumatonta - varsinkin etäkäynnistys oli se "the thing"
.........
Toinen hieman ärsyttävä, mutta auton järjestelmä ilmoittaa aina käynnistyessä, ettei päivitystä ole viimeistelty, yhdistä wifiin. Olen nyt pitänyt autoa monta tuntia wifissä, eikä mitään ole tapahtunut.
No tuo on kyllä hyvä merkki.@rsk@ kirjoitti: ↑28 Marras 2019 12:26 Tuo allekirjoituksen auto oli nyt vähän reilu 2vrk ajamatta ja ennen ajoon lähtöä kattelin mittarilla akunnavoilta jännitettä ja 12.45V näytti.
Ei tuo ainakaan hirveästi ole hukannut.
Auto on kyllä ollut lämpimässä tallissa ovet lukitsematta yms. Mutta sillä nyt tässä ei liene kovin isoa merkitystä..![]()
Luovutus viime perjantaina, oli ns. hyllyssä suoraan. Valmistuspäivä ei ole tiedossa.PiuhaPoikki kirjoitti: ↑29 Marras 2019 06:52 Koska auto on luovutettu? Onko valmistuspäivä tiedossa?
Oliko oma tehdastilaus vai Laakkosella hyllytavarana?
Kiinnostaa vain tuo ilmoitus päivityksestä. Että onko nyt ilmestynyt joku päivitys vai onkohan aiemmin tehty päivitys jäänyt kesken.
Vaikuttaisi sille, että ei vaikuta ovien auki pitäminen tuohon auton "hereillä" olemiseen. Oven kun avaa, niin pellin alta alkaa kuulumaan heräily ääniä. Ei muuten niihin varmaan kiinnittäisi aina huomioo, mutta hiljasessa tallissa kaikki nuo kuuluu hyvin. Joka tapauksessa tulee pidettyä auton ovet auki ja renkaat suorassa linjassa ulos jos tulee tarve saada auto nopeasti ulos ja ei olekkaan avaimia saatavilla, esim. joku palokunta yms. Ja jos rosvot tulee talliin, niin se on sama onko ne ovet lukittu vai ei, voi päästä vähemmällä tuholla jos ovet on auki..PiuhaPoikki kirjoitti: ↑29 Marras 2019 07:01
No tuo on kyllä hyvä merkki.
Mulla on nyt vähäns samanlainen "testi" menossa kun olen työreissussa toista viikkoa ja auto on parkissa koskematta sen aikaa.
Mielenkiintoista nähdä akun tilanne ensi viikolla.
Ihan tarkoituksella en ota Fordpässilläkään puheita etten suotta herättele järjestelmiä.
Oma veikkaus tosin on, että auto on mennyt deepsleep-tilaan eikä siihen yhteyttä saisikaan.
Luin samaa tuolta ulkomaisesta Mk4 Facebook ryhmästä. Liittyy kuulemma DPF regenerointitiheyteen noi päivitetyt moottorikartat.
MorjesPiuhaPoikki kirjoitti: ↑29 Marras 2019 07:01 No tuo on kyllä hyvä merkki.
Mulla on nyt vähäns samanlainen "testi" menossa kun olen työreissussa toista viikkoa ja auto on parkissa koskematta sen aikaa.
Mielenkiintoista nähdä akun tilanne ensi viikolla.
Ihan tarkoituksella en ota Fordpässilläkään puheita etten suotta herättele järjestelmiä.
Oma veikkaus tosin on, että auto on mennyt deepsleep-tilaan eikä siihen yhteyttä saisikaan.
Vaihtoiko ihan kakistelematta akun
Ihan hyvässä hengessä.PiuhaPoikki kirjoitti: ↑29 Marras 2019 16:26 Vaihtoiko ihan kakistelematta akun
Vai joutuiko kovistelemaan?
Kiitoksia vinkeistäfocst kirjoitti: ↑28 Marras 2019 19:50 Peilien kääntymisen saa valikosta pois.
Ledivaloilla muutaman kerran tullut valojen vilkuttelua ilmeisesti näyttää ettei valoja vaihdettu pitkiltä pois niin jotkut väläyttää vaikka ei häikäisekkään.
Törmäys tunnistimen herkkyyttä voi säätää oli tehtaalta herkimmässä asetuksessa korjaantui kun laittoi normaali asentoon.
Automaattijarrun pitää antaa mennä rauhassa päälle ennen vyön aukaisua muuten ei mene käsijarru päälle. Muutaman kerran mullakin lähtenyt liikkeelle kun on ollut autosta nousemassa.
Tuttu homma viime talvelta. Pitäisi sulattaa aina välillä kunnolla, herkästi menevät tukkoon nuo anturit. Muistaako joku pitäisikö etusäleikön aueta autoa sammuttaessa? Nyt on muutaman kerran ollut ajon jälkeen pihaan tullessa säleikkö kiinni, flekti huutaa ja rattikin tärisee kuin traktorissa istuisiThonto kirjoitti: ↑29 Marras 2019 22:40 Kiitoksia vinkeistä. Peilien kääntymisen otinkin jo pois tuossa aikaisemmin.
Tähän edelliseen listaan on vielä pakko lisätä uusimmat huomiot näin talven vihdoin alkaessa. Tänään kun kaivoin auton töiden jälkeen lumikasan alta ja käynnistin niin lähes kaikki kaaran tutkasensorit huusivat punasina. Kävin vielä varmistamassa että lumet oli harjattu myös niiden päältä mutta ruudussa paloi yhä punaset/keltaset palkit ympäri autoa. Tutkat sai toki päältä pois, mutta pysähdyksen jälkeen ABSsän pihalta lähtiessäni tutkat taas huusivat hoosiannaa. Samalla myöskin auto ilmoitti että ajo jalakulkijoita päin on sitten omalla vastuulla ja turha odottaa väliintuloa. Johtuneeko sitten ohuesta jääkerroksesta joka tälläsellä vesisateesta lumisateeksi muuttuneena päivänä on muodostunut sensorien päälle?
Ei tää suomen talvi ja hieno elektroniikka oikee pelaa yhteen![]()
![]()
Kuulostaa kesken jääneeltä hiukkasloukun puhdistuspoltolta...
Ei käsittääkseni pitäisi, koska sehän nimenomaan auton käynnistyessä looppaa kiinni -tilasta >> auki >>> kiinni testiajon. Kuulostaa tosiaan kesken olleelta loukunpoltolta.