Mondeo 2.0 iii -02 jäähtyy tyhjäkäynnillä

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
sienimies
Viestit: 3
Liittynyt: 07 Joulu 2015 14:29

Mondeo 2.0 iii -02 jäähtyy tyhjäkäynnillä

Viesti Kirjoittaja sienimies »

Vanhempia viestejä kattelin jo, mutta en löytänyt vastaavaa tilannetta:

Vähän kylmempien ilmojen alettua huomasin ettei mondeo jaksa pitää sisätilaa lämpimänä muuten kuin ajon aikana. Vaikka lämmöt ovat riittävät, OBD:n mukaan lähellä sataa astetta, alkaa auton seisoessa tyhjäkäynnillä ilma jäähtyä todella nopeasti. Hetken seisomisen jälkeen sisälle tulee vain kylmää vaikka säätimet olisivat kuumalla. Vastaavasti ilma lämpenee myös nopeasti voimakkaassa kiihdytyksessä. Puhallusteho on normaali eikä ole vaikutusta onko ilmastointi autolla vai manuaalilla.

Nestettä on tarpeeksi ja käytin autoa paisuntasäiliön korkki auki, sekä puristelin letkuja. Letkuista tuli vain vähän pieniä kuplia eli mitään isoa ilmavaivaa ei ollut. Tein ilmastoinnille jostain ketjusta löytämäni nollauksen, muttei auttanut asiaa. Mitähän kannattaisi seuraavaksi?
tersa
Viestit: 418
Liittynyt: 25 Loka 2005 17:35

Re: Mondeo 2.0 iii -02 jäähtyy tyhjäkäynnillä

Viesti Kirjoittaja tersa »

Vesipumppu ehtoopuolella?
Mondeo mk2 1.8 CLX 4d -98, 461 tkm (2008-2018)
Mondeo mk2 2.0 GLX 4d -97, 465 tkm (2005-2012)
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: Mondeo 2.0 iii -02 jäähtyy tyhjäkäynnillä

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Hmm eikös tuo sillon alkais keittää jos ei vesikiertäis? meinaan jos pumppu ei olis ok... että jos hyvin jäähdyttää niin ainakin vesi kiertää.
Mitä siellä näyttää vedenlämpömittari kojetaulussa sillon kun jotain tapahtuu? ennemmin epäilisin termostaattia että se pelleilee...
Jos taas mittarit näyttää tarpeeksi niin mitenkäs nuo läpät mitkä ohjaa ilmaa kabiiniin? niistähän täällä on puhetta ollu että nekin vikaantuu ja lämpöä ei tulekkaa.
Avatar
ReiluReiska
Viestit: 530
Liittynyt: 15 Huhti 2010 08:35
Paikkakunta: HelsingStad :)
Viesti:

Re: Mondeo 2.0 iii -02 jäähtyy tyhjäkäynnillä

Viesti Kirjoittaja ReiluReiska »

Ymmärsinkö oikein että moottorin lämpötila on koko ajan normaali eli sen lämpötila ei siis laske esim. hieman vuotavan termostaatin takia (kierto koko ajan hieman päällä)? Eli nyt puhut todellakin vain lämmityskennon jäähtymisestä ikäänkuin vesipumppu ei kierrättäisi kunnolla nestettä jostain syystä? Jos näin on niin minullekkin tulee mieleen että kenties vesipumppu saattaa "sutia tyhjää" tyhjäkäynnillä (spoori lähes kypsä?), mutta kierroksilla (kiihdytys) jotenkuten nappaa vedon päälle ja alkaakin neste taas paremmin kiertämään?
sienimies
Viestit: 3
Liittynyt: 07 Joulu 2015 14:29

Re: Mondeo 2.0 iii -02 jäähtyy tyhjäkäynnillä

Viesti Kirjoittaja sienimies »

Asia korjaantui termostaatin ja vesipumpun vaihdolla. Samalla vaihdoin apulaitehihnan ja tietenkin nesteet. Saksasta osat ja ensikertalaisella vaihtoon meni kokonaisuudessaan 5 tuntia. Termostaatti oli ehjän näköinen ulkoisesti niinkuin vesipumppukin. Oli tosin vuotanut hieman, mutta ei niin paljoa, että tiputtaisi alleen. Välittömästi kun neste pääsi kiertämään termostaatille asti alkoi sisälle tulla lämmintä. Tyhjäkäynnilläkin saa nykyään todella kuumaa sisälle. Kiitos vastauksista.
Vastaa Viestiin