Ford Escort vm.1999 moottorinlämpömittari ei toimi! KIIRE!

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
Escortinomistaja
Viestit: 1
Liittynyt: 05 Helmi 2015 20:14

Ford Escort vm.1999 moottorinlämpömittari ei toimi! KIIRE!

Viesti Kirjoittaja Escortinomistaja »

Eilen tuli linttailtua jossain parkkiksella noin 30 min. (muistaakeseni lämpömittari oli puolessavälissä lähtiessä) noin 20 min sen jälkeen ajellessa normaalisti kotiin 40 km/h huomasin yhtäkkiä lämpömittarin nousseen punaselle. Käännyin heti seuraavasta liittymästä parkkikselle. Noh ei moottori todellakaan ollut mitenkään kauhean kuuma. Odottelin noin 30 minuuttia eikä ollut mittari edes värähtänytkään, Joten käynnistin ja auto tuntui toimivan normaalisti, joten ajoin siitä himaan noin. 3km ilman ongelmia.

Päätin ottaa akusta molemmat kengät yöksi irti(jos siellä olis ollu jotain häikkää maadoituksessa) Nyt tänään aamulla oli moottorinlämpötila mittari edelleen punaisella. Huomasin myös että bensamittari myös näytti täyttä (tankkasin kyllä eilen auton täyteen mutta luulisi että noin 1 tunnin kiesimisen jälkeen olisi bensa vähentynyt) Eikös yleensä kaikkien mittareiden tulisi nollaantua kun auto sammutetaan?.

Kaikki sulakkeet tarkistettu ja eikä ollut mikään palanut. Huomasin myös että ilmanlämpötila anturista? oli molemmat johdot nirhautunut irti(täytyy ostaa huomenna uusi), mutta tietääkseni se vaikuttaa ainoastaan bensakulutukseen.

Mitä porukka arvelee että mikä voisi olla vikana? Ennen kun rupean enemmän autoa availemaan niin neuvot olisivat arvokkaita :)

Tosiaan auto on Ford Escort vm.1999 mk6 hatchback.
Avatar
Xanthe_
Viestit: 476
Liittynyt: 16 Kesä 2013 00:51
Paikkakunta: Pohjois-Savo
Viesti:

Re: Ford Escort vm.1999 moottorinlämpömittari ei toimi! KIIRE!

Viesti Kirjoittaja Xanthe_ »

Mk5/b vielä ainakin mittaristoon jäi bensan määrät. Eli se muuttuu vain virrallisena eikä nollannu.
Lämmöt ei jäänyt. Voit kokeilla ottamalla sen anturin (kulmikas - sijaitsee termostaattikotelossa - alaviistoon pakosarjan puolella eli vähän ahdas).
Volvo 850 2.4l 10V
*Kotisivut* "To steal ideas from one person is plagiarism; to steal from many is research"
Vastaa Viestiin