Terveppä terve arvon fordilaiset!
Olen uusi Ford piireissä enkä ole ennen omistanut diesel autoa. Nyt tosiaan pari kuukautta sitten tuli tollanen käytetty 1.8 diesel Focus hommattua pihaan ja muuten kaikki on mennyt tähän asti paremmin kuin hyvin yhtä pikkuseikkaa lukuunottamatta.
Auto on nyt kahtena aamuna tehnyt sellaisen tempun että ei tuppaa lähteä käymään. Aluksi käynnistyy hetkeksi ja sitten sammuu. Toisella yrittämällä saa starttailla helposti yli 15 sekuntia ja auto saattaa käynnistyä sekunniksi tai jopa kahdeksi ennen kuin sammuu taas. Kolmannella yrittämällä saakin starttailla jopa puolisen minuuttia ja auto lähtee käymään ja pysyy käynnissä (lähtee myös seuraavilla yrittämillä hienosti). Näitä kahta aamua edeltävinä öinä on ollut pientä pakkasta ja pelkäänkin että tankkiin on päässyt vettä. Tämä pelko perustuu siihen että näissä uusissa Fordeissahan ei ole polttoainetankin korkkia ollenkaan ja kävin auton kanssa harjattomassa pikapesussa, jossa siis vettä suihkitaan kovalla voimalla päin autoa. Korkittomuus tuli mieleeni vasta pesun puolessa välissä ja kauhistuin josko tankkiin olisi lorahtanut vettä kun en tätä mitenkään huomannut suojata. Pesun jälkeen polttoaineen lisäysaukon ympäristö oli kieltämättä jonkin verran märkänä. Mitään ongelmaa tästä mahdollisesta "vesittymisestä" ei kuitenkaan seurannut ennen kuin nyt (tämä on siis pelkkä vahva epäilyni että vika johtuisi tästä). Niin ja tankki on ollut kohtalaisen tyhjänä näinä molempina kertoina kun auto ei käynnistynyt, alle neljäsosa.
Mutta mitä mun nyt kannattaisi tehdä asialle? Jäänestoainetta tankkiin? Suodattimen vaihtoa vaiko mitä? Kaikki apu on erittäin tervetullutta.
Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Focus -09 ei käynnisty ja käynnistyy
Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Hyppää
- Ford-Club tiedottaa
- ↳ Tiedotteet
- ↳ Tapahtumat
- Jäsenalue
- Rekisteröityneet käyttäjät
- Kaikille
- ↳ Foorumin pelisäännöt ja käyttö
- ↳ Autotalli
- ↳ Autoilu
- ↳ Sana on vapaa
- ↳ Keskustelun kehittäminen
- Ford Tekniikka
- ↳ Alusta
- ↳ Kori & sisusta
- ↳ Autohifi
- ↳ Autosähkö
- ↳ Tekniikka
- Malli ryhmät ja sivustot
- ↳ Transitmiehet
- ↳ Yleistä keskustelua transiteista
- ↳ Apua ongelmiin
- ↳ Transit projektit
- ↳ Cortina Club
- ↳ Consul & Granada
- ↳ ANGLIA Club
- ↳ FordMclub
- ↳ Ford-freak
- ↳ Ford-freak overdrive foorum
- ↳ Taunus club foorum
- ↳ Cosworthrsclub / CRSC foorumi
- ↳ Fmoc
- Kaupalliset alueet
- ↳ -Tarjouksia yhteistyökumppaneilta-
- ↳ Ostetaan ja Myydään ajoneuvot
- ↳ Ostetaan ja Myydään varaosat / Tarvikkeet
- ↳ Ostetaan ja Myydään Klassikkot / Tarvikkeet
- ↳ Autoiluun liittymättömät Osto- ja Myynti-ilmoitukset
- ↳ Lahjoitetaan