ajovalolasin liimaaminen

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

ajovalolasin liimaaminen

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Millä sen parhaiten liimaa umpioon kiinni!
Juu tiedetään mitkään silikonit missä etikkaa niin ei käy,siksi oiskin hyvä löytyy semmoi mikä kestäis?
Eihän tuota muuten mutta kun on ehjä umpio ja ehjä lasi jotka vois toisiinsa liittää eikä ees maksa muuta kuin vaivan ja sen liiman.
Omat kokemukset on että liikakovaksi kovettuva liima halkeaa ja pehmeä taas saattaa olla liian joustavaa,mitenkäs muutes semmonen silikoni jossa ei etikkaa ole? käviskö se sitten?
Onhan noita tietty lasiliimoja sunmuita uretaanipohjasia,niissä vaan se että pitää olla paljon liimattavaa kun se tuubi kuivahtaa kummiskin nopeasti.
Avatar
mösjöö
Viestit: 939
Liittynyt: 31 Elo 2012 16:54
Paikkakunta: Turku

Re: ajovalolasin liimaaminen

Viesti Kirjoittaja mösjöö »

Tuulilasiliima. Tavaraa kuivahtaa joo, mutta saa uudestaan käyttöön jos on uusia suutinpaloja purkkiin.
Ei ole sellaista mekaanista ongelmaa, jota raaka voima ja tietämättömyys ei ratkaisisi
tontsa81
Viestit: 15
Liittynyt: 13 Heinä 2013 22:19

Re: ajovalolasin liimaaminen

Viesti Kirjoittaja tontsa81 »

Eikö nuo akvaario silikoonit käy? Siis millä akvaariot kasataan? Ovat ainakin kestäviä ja myrkkyvapaita(etikasta en tosin mene vannomaan, mutta purkistahan se selviää).
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: ajovalolasin liimaaminen

Viesti Kirjoittaja Tessu »

jep akvaariosilikonissa ei just sitä etikkaa saa olla joka juuri ruostuttaa,se vois käydä ja tuulilasiliima kyl kävis
Vastaa Viestiin